Coraz więcej gadżetów o domowym przeznaczeniu zaczyna pojawiać się na rynku. Są to wynalazki zastępujące tradycyjne rozwiązanie, ale poszerzone o możliwość komunikowania się z naszym smartfonem, przemieniając go w kieszonkowy panel sterowania i zarządzania. Większość z nich posiada nawet po kilka alternatyw, dając nam wybór producenta i zaproponowanych funkcji. Jednym z produktów tego typu jest termostat. W sprzedaży jest już nowoczesny produkt tego typu od firmy Nest – autosrtwa byłego inżyniera Apple. Ciekawą alternatywą jest termostat od francuskiej firmy Netatmo.

Projekt powstał pod okiem francuskiego designera Philippe Starcka. Nie tylko jest kontrolowany z poziomu smartfona, czy tabletu, ale będzie potrafił śledzić naszą domową aktywność i regulować automatycznie zapotrzebowanie na ciepło. Na rynku nie ma zbyt wielu bezprzewodowych paneli do ustawiania domowych warunków, więc atrakcyjny model od Netatmo może zaciekawić klientów. Sprzęt posiada niewielki ekranik w technologii e-tuszowej, znanej z czytników książek, na którym będzie wskazywał temperaturę.

Obudowę przygotowano w kilku wersjach kolorystycznych (obudowy wymienne), ale przeważa biała barwa. Powinien pasować do większości wnętrz. Narzędzie działa niezależnie, możne je obsłużyć dotykowym panelem na obudowie, ale cała magia zaczyna się dopiero przy współpracy z mobilnym urządzeniem wyposażonym w system iOS lub Android. Dedykowana aplikacja natywna pozwoli na monitorowanie temperatury w mieszkaniu niezależnie od tego gdzie znajduje się jego użytkownik. Na wyświetlaczu można też przejrzeć zużycie energii i ograniczyć jej konsumpcje.

Rozwiązanie może też współpracować z innymi domowymi systemami cieplnymi (na gaz, drewno itp.). Na podstawie obserwacji naszych przyzwyczajeń, potrafi zaadaptować się i automatycznie dostosować ustawienia. Przykładowo monitorując okres snu lub regularnych wyjść z domu (np. tych do pracy). Ma dostosowywać komfortową temperaturę do codziennych aktywności mieszkańców, a przy okazji redukować konsumpcję. Jaką przewagę ma zdalnie sterowany termostat? Przykładowo, mając dostęp do regulacji temperatury z dala od domu, wracając z ferii zimowych możemy przyjechać do odpowiednio nagrzanego mieszkania.

Sama instalacja ma być też intuicyjna i potrwać kilka minut bez potrzeby angażowania specjalisty. Netatmo Thermostat został wyceniony na 180 euro.

źródło: netatmo.com via ubergizmo.com