Nora

Problem chrapania dotyczy wielu z nas. Tak już jest i tyle. Przytykamy nieco drogi oddechowe i wydajemy dźwięki podczas oddychania. Jedni cicho, inni bardzo głośno (często nie do zniesienia). Sytuacja jest powtarzalna i może wpłynąć na sen, ale najbardziej wpływa na otoczenie. Każdy z nas zetknął się z chrapaczami, których słychać nawet z innego piętra. Można z chrapaniem walczyć i jest sporo urządzeń do poprawy drożności dróg oddechowych. Przeważnie maski z przewodami i rurkami. Niezbyt wygodnie. Znów Kickstarter chce nas poratować. Tym razem w projekcie Nora, czyli nieinwazyjnego systemu do badania problemów z chrapaniem.

Producent straszy nas nawet zwiększonym ryzykiem na ataki serca, więc warto problemem się zająć. Nora to zestaw. Aplikacja to pewnik. Bez niej dzisiaj ani rusz z żadnym gadżetem. Jest panelem sterowania i odczytów. Projekt uwzględnia też specjalne czujniki i nagłych (monitoring). Razem mają odpowiedzieć na pytanie: kiedy i w jakich fazach zdarza nam się chrapać. To oczywiście ma prowadzić do zadania o unikanie nieprzyjemnych odgłosów. Rozwiązanie wydaje się proste. Specjalny element wkładamy pod poduszkę, a czujnik dźwięku stawiamy na szafce.

Nora snoring

Nora app

Gdy system wykryje chrapanie, przekaże dane do elementu pod poduszką i podpompuje lekko wysokość (lub obniży), aby uwolnić oddech. Taka lekka zmiana ma pomóc. Autorzy obiecują, że możemy położyć głowę w dowolnej pozycji i całość będzie działać. Bokiem, normalnie, śpiąc na brzuchu. Norę przygotowano tak, by działało zawsze. Ciekawe. Najwidoczniej tylko tyle trzeba, aby poprawić sytuację i nie przeszkadzać reszcie domowników. System jest do tego mobilny, więc można go zabrać również w podróż. Może nie jest najmniejszy, bo to jednak sporej wielkości walizeczka, ale ładowany i bezprzewodowy. Zgrabnie też wygląda, zwłaszcza element nasłuchowy.

Na smartfonie przyjrzymy historię ewentualnych zdarzeń, więc przy okazji sprawdzimy wpływ chrapania na sen i działanie systemu w celu niwelacji problemów. Chyba będzie też można odtworzyć dźwięki w aplikacji i posłuchać jak głośni jesteśmy ;).

źródło: Kickstarter