Nike Fit – kamerka z AI oceni rozmiar stopy

13 Maj 2019

Nike w świecie najnowszych technologii związanych z elektroniką jest obecny już od kilka ładnych lat. Ma sporo aplikacji i stara się być na bieżąco z nowinkami. Wciąż jednak to firma kojarzona głównie ze sportową odzieżą oraz obuwiem. Najlepiej więć oferować wszelkie bajery przez główną ofertę. Nike Fit to najlepszy przykład takiego podejścia. Amerykański gigant wytrenował algorytmy AI, by te automatycznie oceniały rozmiar stopy, czyli ułatwiały zakup butów.

Nike Fit - AI oceni rozmiar stopy

Nike Fit – AI oceni rozmiar stopy

Aplikacja Nike Fit ma bardzo proste, ale praktyczne zastosowanie. Przez kamerkę smartfona pomoże określić dokładny rozmiar naszej stopy. Raczej każdy z nas wie jakiej wielkości ma stopę, ale czasem rozmiarówki dla poszczególnych marek lub regionów są bardzo różne. Młodszym klientom nogi rosną, więc wtedy stałe monitorowanie staje się konieczne. Nike ma do tego apkę. Jej ważną częścią jest Sztuczne Inteligencja. Dzięki nie kupowanie obuwia online ma być dużo łatwiejsze. Wirtualne buty w wersji AR można dziś już przymierzać przez telefon, ale żeby dobrze pasowały, należy złóżyć odpowiednie zamówienie.

System od Nike ma automatyzować proces, ale dać też szansę na perfekcyjny zakup butów w ramach prezentu, czyli na obce stopy. Jak to działa? Banalnie. Wystarczy dostosować się do prostej procedury przez kamerkę smartfona. Uczenie maszynowe udoskonaliło przetwarzanie na tyle, że potrafi precyzyjnie podać nam rozmiar stopy po skierowaniu obiektywu na nasze nogi. Oczywiście wg standardów produkcyjnych marki. Widzenie komputerowe daje algorytmom analizy przez perspektywy podczas stania obok ściany. Trzeba tylko wycelować skaner w odpowiedni punkt, a resztą zajmie się już program w telefonie.

Nike Fit - AI oceni rozmiar stopy

Augmented Reality w Nike Fit

Aplikacja zwróci też dodatkowe informacje w postaci ciekawostek, np. liczbie populacji, która ma podobny rozmiar stopy do naszej. Poznanie naszych parametrów to oczywiście tylko krok do sukcesu. Jeśli na telefonie mamy też apkę Nike to ta zaciągnie dane z Nike Fit i ułatwi internetowe zakupy przez mobilne narzędzia. Nazwa programu w sklepiku może troszkę mylić się z sekcją fitness, ale tym razem Fit oznacza dosłowne tłumaczenie, czyli “dopasowanie”. Nike posiada w ofercie obuwie do różnego przeznaczenie, a tam rozmiary mogą różnić się zależnie od potrzeb. W tych przypadkach Nike Fit może być najlepszym rozwiązaniem. Propozycja ma zadebiutować latem, ale na razie tylko w USA.

Warto dodać na koniec istotną informację na temat kompatybilności z telefonami. Wykorzystywane są tu technologie Rzeczywistości Rozszerzonej (AR) oraz silnika ARKit, czyli frameworków dla iOS. Pod tym względem trzeba też sprawdzić, czy iPhone jest odpowiedniej generacji. Apka ma mieć dokładność do 2 mm. Nike w Stanach Zjednoczonych umożliwia chyba darmowe zwroty internetowych zamówień, gdy rozmiar nie jest odpowiedni, więc z aplikacją może ograniczyć własne koszty wysyłki, ale i czas oczekiwania powodowany błędami związanymi z rozmiarami.

źródło: Nike

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *