Nest Termostat E

Gdzieś w połowie zeszłego roku pojawił się inteligentny termostat Nest w odmianie „E”. System był kierowany głównie do amerykańskiego odbiorcy, więc jego edycja na europejski rynek wymagała pewnych przeróbek. Propozycja na Stary Kontynent wygląda podobnie, ale zostanie dostarczona ze stacją, czyli ułatwi nieco instalację. Zamiast wisieć na ścianie, może po prostu być dostępna z ekranem oraz modułem sterującym np. na biurku.

Producent postanowił stworzyć bardziej bezprzewodowy układ, a główny ekran wyswobodzić. Domownicy będą mogli ustawić ją w niemal dowolnym miejscu, oczywiście w zasięgu gniazdka zasilającego. Innymi słowy, w Europe nie jest to już system podtynkowy, a natynkowy (z przewodami na wierzchu). Na szczęście miejsce instalacji możemy przykryć „mózgiem” Heat Link E, czyli modułem sterującym, zbierającym dane i komunikującym się z Termostatem E. Wciąż we wszystkim uczestniczy aplikacja, a połączenie ze smart głośnikiem Google Home umożliwia zarządzanie komendami głosowymi, więc nie musimy bazować na samym ekranie termostatu. Ten jest jednak bardzo pomocny jako ten podstawowy element obsługi. Tutaj mamy zresztą dwie opcje, bo Heat Link E ma przycisk, a termostat w stacji ekran. W sumie cztery drogi sterowania i to nie licząc automatyki (przycisk, ekran, apka i komendy).

Heat Link E

Instalacja całości ma zająć nie więcej jak godzinę. Heat Link E i Thermostat E są do tego atrakcyjne wizualnie, więc powinny być częścią wystroju. Cały proces ustawień (łącznie ze wspomnianą instalacją) będziemy w stanie zrobić samodzielnie. Pełna instrukcja znajdzie się w aplikacji Nest na smartfon z iOS lub Androidem. Oczywistym jest, że Nest zaoferuje pełen pakiet swojego smart oprogramowania. Będzie tu sporo opcji z flagowego Learning Thermostat 3.0, m.in. tryby Home/Away, automatyczne dostosowywanie grzania, raporty i funkcja eco. Część programów będzie zaprogramowana na podstawie wielu danych innych użytkowników z lat działania całego systemu. Nadal mamy do czynienia z uczącą się jednostką, czyli naszego stylu życia. Czujniki temperatury są w oby wymienionych wyżej modułach, więc rozumienie sytuacji w mieszkaniu będzie nawet ciekawsze od wariantu amerykańskiego.

Nest wprowadził model E od regionu brytyjskiego, gdzie rynek jest najlepszy (dużo termostatów w budynkach). Stąd wycena w funtach. Firma proponuje za zestaw 199 funtów.

źródło: Nest