Nest Cam Outdoor – w końcu odporna na warunki atmosferyczne kamerka do monitoringu na zewnątrz.

Platforma Works with Nest uzupełnia braki. W rodzince Nest pojawia się wodoodporna kamerka Nest Cam Outdoor.

Już od bardzo dawna na rynku kamerek do monitoringu i ochrony mienia są dostępne modele przeznaczone do trudniejszych, zewnętrznych warunków. Na blogu miałem okazję przyjrzeć się kilku zaawansowanym projektom. Miały nieco inny zasób funkcji. Dostosowany do potrzeb analizy ganku (przeważnie). W rodzinie Nest takowego wariantu brakowało, więc Google (Alphabet) musiało przygotować adekwatną odpowiedź. W końcu ekosystem zyska nowego członka – Nest Cam Outdoor. Czy czymś się wyróżni?

Nest Cam Outdoor

Przede wszystkim zaliczy się do grona inteligentnego sprzętu dla smart domu, w którym instalacja ma być banalnie prosta. Wystarczyć ma umiejscowienie kamerki, podłączenie do sieci Wi-Fi i opcjonalne powiązanie z platformą, co pozwoli na wykorzystanie korelacji z innymi elementami. W zasadzie to jak Nest Cam w normalnej wersji, ale w szczelniejszej obudowie. Tutaj nic nie powinno dziwić. Seria kamerek Nest nie pozwalała na użycie ich na zewnątrz, gdzie monitoring jest często pierwszą fazą ochrony budynku. Nest Cam można było specjalnie zabezpieczyć, ale był to kolejny wydatek na akcesoria.

Nest Cam Outdoor ma zaoferować opcje, których w rodzinie marki brakowało. Troszkę nie wypadało, ale lepiej późno niż wcale, zwłaszcza przy aspirowaniu do pozycji lidera inteligentnych rozwiązań dla mieszkań i biur. Certyfikat szczelności IP54 powinien być wystarczający do wytrzymania zewnętrznych warunków (IP65 jest dla złącza i przewodu). System w wersji Outdoor ma kosztować 199$, czyli tyle samo ile normalny model. Chyba właśnie to ma przekonać do zakupu. Nie trzeba martwić się o dodatkowe zabezpieczenia, no i dopłacać (trzeba wziąć pod uwagę, że zwykle montujemy po kilka kamerek, więc koszty rosną).

Nest Cam Outdoor

Jakie są zatem różnice między wewnętrzną i zewnętrzną kamerką Nest Cam? Przecież w tym wypadku najlepiej kupić tą nową i w razie czego montować ją w w środku lub poza budynkiem. Google sprytnie pokrzyżowało takim „cwaniakom” plany. Nest Cam w zwykłej wersji jest przystosowana raczej do pozycji stojącej, choć można ją też zainstalować wisząco. Nest Cam Outdoor ma format tylko do podwieszenia. Bardzo ciężko będzie ją wygodnie postawić. Na szczęście cennik jest ten sam, więc trzeba te niedogodności firmie wybaczyć. Wolałbym sprzęcik bardziej uniwersalny, no ale cóż.

Nest Cam Outdoor – parametry:

Sam obiektyw ma posiadać 130-stopniowy kąt widzenia. W kwestiach jakości jest w sumie identycznie. Mamy nagrywanie w Full HD 1080p, tryb nocny oraz głośniczek i mikrofonik do wymiany zdań. Niestety część funkcji nadal z opcją płatnej subskrypcji, a akurat wsparcie strefami rozpoznawania ruchu jest przydatne. W opakowaniu dostarczono dwa przewody o różnych długościach i różnych standardach (jeden w USB), by opcji instalacji było więcej. Mocowanie jest obrotowe i na magnesach, ewentualnie można przymocować bazę na stałe. Oczywiście jest i aplikacja mobilna Nest, czyli wszelkie udogodnienia, które znaliśmy z oryginału. Chyba warto jeszcze ocenić design. Jest inny. Podobno celowo wybrano takowy, ponieważ ma bardziej przypominać monitoring – ma prewencyjnie odstraszać, a nie nagrywać z ukrycia. I na koniec konkret związany ze współpracą z innymi elementami sieci. Projekt uwzględnia wykorzystanie standardu Works with Nest oraz serwisu IFTTT, więc budowanie własnych akcji zależnych od posiadanego wyposażania będzie w pełni dostępne. Właśnie integracja z tymi systemami ma zachęcać od zakładania własnych systemów zależności i automatyki. Kompatybilnych elementów jest coraz więcej.

źródło: Nest