Inteligentne systemy dla domu potrzebują zwykle jakiegoś huba, który pozwoli ogarnąć podpięte gadżety i zarządzać funkcjami. Niektóre firmy próbują nawet integrować inne platformy lub zapraszać do współpracy przez certfykiwonie sprzętu w danym standardzie. Jest tego już naprawdę sporo, ale tylko najwięksi mogą dyktować warunki i budować uniwersalne rozwiązania, do których chętnie dołączają inny producenci. Za przykład podam termostat Nest i jego „Works with Nest”, gdzie jest już całkiem pokaźna oferta współdziałających modeli.

nCube

Im więcej systemów ze sobą współpracuje, tym ciekawsze opcje w domu. Chciałbym jednak móc łączyć takich ekosystemów więcej, by w ogóle nie ograniczać możliwości automatyki. Blisko tego jest nCube, który wprowadził swój hub na Kickstartera. Niewielka skrzyneczka ma poszerzyć inteligentną sieć o taką właśnie szansę. Montujemy ją bezpośrednio do modemu/routera Wi-Fi przez LAN, a jego największą zaletą jest to, że w razie odcięcia Wi-Fi sprzęt dalej działa w trybie offline.

Wszystko dzięki wykorzystaniu standardu radiowego Zigbee, dobrze znane na rynku smart home. Oprócz tego jest jeszcze Bluetooth i Z-Wave, co pozwala na zbudowanie naprawdę bogatej sieci powiązań. Aplikacja mobilna na iOS lub Androida pozwoli na łączenie systemów, a skorzystamy tutaj z podobnych narzędzi do serwisu IFTTT. Łatwo powiążemy urządzenia przez specjalne akcje („przepisy”), o ile mają swoje kanały. Producent zapewnia, że chce zaoferować na początek ponad 70 znanych modeli dla inteligentnego domu.

nCube Home

Baza kompatybilnych gadżetów to głównie znane marki, ale jest ich naprawdę sporo.
Baza kompatybilnych gadżetów to głównie znane marki, ale jest ich naprawdę sporo.

Pośród nich są takie marki jak: Sonos, Belkin Wemo, Philips Hue, Lifx, Nest, Everspring, Fibaro, AEON Labs sporo modeli z z-wave. Oczywiście celem jest powiększanie bazy. Dzięki nCube mamy zarządzać tym wszystkim z jednej aplikacji i mieć jeszcze większą szansę na skorzystanie z ich współpracy. Jedne zareagują na drugie lub powiążą możliwości wspólnego działania, np. jednoczesnego włączenia temperatury, światła, a wyłączenia kamerek monitorujących wnętrze.

Myślę, że istotną sprawą jest też bezpieczeństwo. Wszystkie nasze dane i akcji przechowywane są w hubie, a nie wysyłane do centralnego serwera, czy przetrzymywne w chmurze. Można zatem napisać, że jest to bezpieczeniejsze rozwiązanie i bardziej prywatne. Brytyjka firma wyceniła nCube na 139£, ale na Kickstarterze można zamówić go w przedsprzedaży już za 99£. Projekt jest tworzony od dawna, więc szybko ma trafić do sprzedaży, bo już w lutym 2016. W przyszłości firma chce eksperymentować z beaconami, dodać geofencing, usprawniać bazę funkcji, czy zbogacać kompatybilność kolejnych systemów i gadżetów dla inteligentnego domu. Właśnie te ostatnie informacje mają być gwarancją sukcesu.

źródło: Kickstarter