Moon – lewitujący monitoring do smart domu

10 Paź 2017

Moon 1 - Ring

Kamerki do pilnowana wnętrza są uzbrajane w coraz większy zestaw czujników i coraz lepsze obiektywy, ale producent starają się też dostarczyć im nowy sposób obserwacji pomieszczeń. Na blogu pisałem już o takich strażnikach dronikach, robotach na gąsienicach, czy toczących się po podłodze kulach. Wszystkie one mają możliwość przemieszczana się po budynku. Moon od 1-Ring nie ma aż takiej mobilności, ale też otrzymała ciekawy mechanizm. Lewituje, dzięki czemu optyka może “rozejrzeć się” wokół siebie. To z kolei gwarancja szerszego widzenia.

Projekt Moon to nie pierwszy gadżet w lewitującym formacie, ale pierwszy użyty w kamerce do monitorowania budynku. Ten model konstrukcji ma być praktyczny, ale jest też efektowny. Oby nie zwrócił na siebie uwagi samego włamywacza 😉 , bo kamerka może być wtedy szybko rozbrojona. Producent przygotował jeszcze możliwość magnetycznego mocowania, by zwiększyć urządzeniu sposoby montażu. Najczęściej kamerka będzie pewnie wisiała w powietrzu nad specjalną stacją. Kulka z obiektywem ładuje się oczywiście bezprzewodowo.

Moon 1 - Ring

Zadbano o to, by lewitujący wyrób miał odpowiednią stabilność. Technologię opatentowano. Dwa mikrofoniki otrzymały system redukcji szumów. Podgląd z kamerki jest dostępny ze smartfona, czyli w dzisiejszym standardzie dostępu zdalnego przez aplikację. W środku zmieszczono czujniki wykrywające ruch (+ night vision z czujnikami jakości wnętrza: Co2, wilgotności i temperatury), a oprogramowanie obraca kamerkę w kierunku sytuacji, by lepiej nagrać lub przekazać obraz. Zapis materiału rozpoczyna się 30-60 sekund przed wykryciem nietypowej sytuacji. W pewien sposób musi więc stale coś rejestrować. Gadżet potrafi rozpoznać hałas domowników, więc nie będzie tego mylić z włamaniami. Inteligentne funkcje mają informować właścicieli o niepokojących sytuacjach także podczas normalnego dnia, m.in. wykrywając głos dziecka i stłuczenie szkła zostanie sklasyfikowane jako niebezpieczne. Tutaj ostrzeże nas powiadomieniem na telefon.

Smart funkcje oznaczają też integrację z inteligentnym domem. 1-Ring zadbało o odpowiednią współpracę z najpopularniejszymi standardami i protokołami łączności. Moon jest również HUBem dla inteligentnego domu. Umożliwi w ten sposób kontrolę innych urządzeń, które podłączyliśmy przez Bluetooth, Z-Wave lub ZigBee. Moduł połączymy z takimi systemami jak: IFTTT, SmartThings, Apple HomeKit, Fibaro, Honeywell, czy Philips Hue. Program do obsługi dla kamerki jest dostępny na wszystkie najpopularniejsze platformy, czyli iOS, Android oraz Windowsa.

źródło: 1-Ring

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *