Mój Smart Dom: apka do czajnika Redmond SkyKettle

18 Sie 2017

Mój Smart DomOd praktycznie początku istnienia mojego bloga, testuję inteligentne rozwiązania dla domu (nie wszystko jednak trafia na moją stronę). Postanowiłem częściej dzielić się moimi wrażeniami i właśnie dlatego powstała seria „Mój Smart Dom”. Trafiające w moje ręce urządzenia, aplikacje oraz elementy Internetu Rzeczy, będą teraz regularnie oceniane i prezentowane w artykułach. Systemów, standardów i rozwiązań typu smart home przybywa, więc spodziewajcie się przeróżnych wpisów, w których przedstawię najciekawsze z nich. Będę badał ich przydatność, możliwości, potencjał, ale szukał też obszarów, w których mogą się rozwijać.

Mój Smart Dom: czajnik Redmond SkyKettle

Na początku sierpnia przedstawiłem wam ogólne możliwości smart czajnika Redmond SkyKettle. Na końcu artykułu zaznaczyłem, że jego ważnym dodatkiem jest aplikacja mobilna na smartfony, czyli możliwość zdalnej obsługi sprzętu. Element, który wyróżnia wyrób na rynku. Produktów AGD ze smartfonową apką nie jest jeszcze za wiele, więc tym bardziej warto przyjrzeć się rozwiązaniom już na rynku oferowanym.

Łączenie urządzeń codziennego użytku z możliwościami aplikacji staje się trendem i to nie tylko z powodu mody, ale praktycznych zastosowań. Cały ten wpis postaram się poświęcić na moją ocenę oraz prezentację możliwości jakie daje łączność Bluetooth w czajniku Redmond. Od razu zaznaczę, że o apce Ready for Sky będę pisałem na blogu częściej, ponieważ rodzina produktów marki Redmond korzysta z jednej wspólnej aplikacji, co oczywiście ułatwi kontrolę wszystkich modułów w naszym domu. Wkrótce przedstawię ich zalety (postaram się też znaleźć pola do poprawy i rozszerzenia funkcji) na przykładzie multicookera i ekspresu do kawy. Na razie jednak inteligentny czajnik.

Mój Smart Dom: aplikacja Ready for Sky

Aplikacja Ready for Sky dla Redmond SkyKettle to przede wszystkim uzupełnienie czajnika. Trzeba to jasno zakomunikować. Jej używanie nie jest niezbędne, ale mocno rozszerza zaproponowane przez producenta funkcje. Przypomnę, że czajnik ma swój własny panel, gdzie można wybrać jedną z pięciu opcji grzania (plus zagotowanie), dzięki czemu możemy przygotować różne typy herbaty lub kawy. Rozszerzenie systemu o zdalną kontrolę to poprawa komfortu użytkowania, ale też funkcje, których nie uświadczymy bez sparowania czajnika ze smartfonem.

Pierwsza, moim zdaniem najważniejsza, to możliwość obserwacji aktualnej temperatury na ekranie smartfona. W czajniku Redmond SkyKettle jest czujnik temperatury, dzięki któremu woda jest podgrzewana do dokładnie wyznaczonych poziomów ciepła (tych dostępnych w stacji czajnika). Co jednak, gdy chcemy osiągnąć inne temperatury? Jest sporo sytuacji (przepisów kulinarnych), gdzie potrzebujemy uzyskać konkretne wyniki. Tutaj sprawdzi się aplikacja. W trakcie grzania wody obserwujemy wskaźnik ciepła na ekranie i przy osiągnięciu potrzebnej temperatury manualnie wstrzymamy pracę czajnika. W ten sposób producent przeniósł pewne opcje do telefonu.

Mój Smart Dom: inteligentny czajnik?

Powyżej dałem przykład obsługi czajnika przez zewnętrzny ekran, czyli rozszerzony panel sterowania na wyświetlaczu smartfona. Możemy oczywiście wydać też polecenie zdalnie, czyli wybrać tryby grzania bez wchodzenia do kuchni (warto jednak pamiętać o napełnianiu pojemnika wodą ;)). To wygodne, gdy mamy telefon pod ręką. Wtedy trzeba tylko nasłuchiwać sygnału z czajnika. Aplikacja nie powstała jednak tylko do tego. Jeśli widzimy artykuły gospodarstwa domowego z aplikacjami to liczymy, że uda się je jakoś wykorzystać w ramach sekcji smart home.

Redmond dzięki integracji czajnika z aplikacją ma szansę na ciekawe działanie, ale na razie w ofercie jest głównie funkcja budzika, czyli powiązanie porannego alarmu z automatyczną pracą urządzenia. To przyjemne, gdy z rana czeka na nas już zagotowana, gotowa do zalania woda na ciepłą herbatę lub ulubioną kawę. Na razie taki bajer dostępny jest tylko w apce na Androida (w wersji na iOS tego trybu jeszcze brak). Domownicy mogą tworzyć spersonalizowane profile, więc każdy z nich dostosuje ustawienia indywidualnie. Liczę, że firmie uda się tu pójść za ciosem i zaproponować czajnikowi więcej niż tylko harmonogramy pracy. To praktycznie wyłącznie kwestie software’owe. Redmond stara się aktualizować mobilny program Ready for Sky (ostatnia aktualizacja pojawiła się jeszcze w sierpniu), więc można liczyć na rozwijanie produktu. Ja zaproponowałbym tutaj stworzenie kanału w serwisie IFTTT, który otworzy możliwości na praktycznie cały Internet Rzeczy.

Redmond Ready for Sky

Aplikacja Ready for Sky jest dostępna na iOS i Androida. Ten drugi ma do dyspozycji nieco więcej funkcji.

Mój Smart Dom: nie tylko Bluetooth

Protokół Bluetooth jest fajny, ale ogranicza go zasięg. Nie chcemy przecież mieć aplikacji tylko do użytku w domu. W mieszkaniu system funkcjonuje w obrębie około 50 metrów od stacji z czajnikiem. Aby uzyskać kontrolę nad urządzeniami serii Redmond Smart Home z praktycznie dowolnego miejsca na świecie, należy doinstalować aplikację R4S Gateway, ale potrzebny do tego będzie inny smartfon (powiedzmy, że jakiś starszy, który kurzy się w szufladzie lub tablet zawsze pozostający w domu). Umożliwi on wtedy zdalny dostęp przez Internet, czyli z dowolnego miejsca na świecie. Może to być przez domowe WiFi lub pakiet danych z tego urządzenia leżącego w zasięgu sprzętu Redmond. To ona prześle komendy do AGD.

W przypadku czajnika Redmond przyda się to, gdy wracamy do domu w zimny dzień i chcemy ogrzać się od razu ciepłym napojem. Funkcja ta ma też swoje przeznaczenie przy wielu innych wyrobach marki. Warto tematem zainteresować się od razu i aktywować pełen dostęp.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comments (2)

  1. Mariano Italiano

    Czy w tym czajniku muszę gotować wodę do 100 stopni i potem czekać aż temperatura spadnie do 75, czy mogę wlać wodę mineralną, której nie chcę gotować i tylko podgrzać ją do tych 75 stopni?

    1. Redmond Polska

      Czajnik ma do wyboru gotowanie wody, podgrzewanie wody do określonej temperatury oraz gotowanie wody i podtrzymywanie temperatury na określonym poziomie. Jeśli nie chce Pan gotować wody wystarczy wybrać na panelu ,,Reheat” lub w aplikacji ,,Podgrzewanie” oraz wybrać temperaturę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *