Mocniejszy iPad mini 5 z rysikiem Pencil

18 Mar 2019

Bez żadnej większej prezentacji Apple odświeżyło dziś rodzinę swoich tabletów z iOS. W ofercie pojawi się m.in. nowy iPad mini, który nie otrzymał aktualizacji od kilku lat. W końcu gigant z Cupertino zdecydował się na dodanie mocniejszych wnętrzności do najmniejszego z iPadów. Wreszcie jest też wsparcie rysika Pencil, o czym marzyło wielu fanów marki.

iPad mini 5 z rysikiem Pencil

iPad mini piątej generacji + Pencil

Gdy tylko iPady zyskały możliwość korzystania z Penicla, mówiło się, że najwygodniejszy byłby z najmniejszym z iPadów. 8-calowy notatnik z praktycznie wszystkimi zaletami stylusa wydaje się najlepszy do notowania. Już niekoniecznie do szkicowania, jak w iPadzie Pro, ale do celów studenckich jak znalazł. W tym roku taka możliwość w końcu dotarła. iPad mini 5 będzie miał taką samą przekątną ekranu 7.9 cala (Retina True Tone) w identycznej ramce, więc wielkość urządzenia się nie zmieni. Akurat tutaj zmniejszanie ramki nie miało już raczej większego sensu, więc ze względów ekonomicznych skupiono się bardziej na lepszych podzespołach.

iPad mini (2019) to identyczny stylistycznie tablet z iOS, w którym wciąż obecny będzie przycisk home z Touch ID. Tablet ma 6.1 mm grubości i waży 300 gramów. Wewnątrz jest dużo lepiej niż w poprzedniku, bo minęło ponad trzy lata. Sprzęt otrzymał procesor Apple A12 Bionic, dający trzy razy lepszą wydajność od czwartej generacji (9x szybszą grafikę). Kamerki też są bardziej aktualne. iPad mini posiada obiektyw znany z iPada Air, czyli 8 mpx z f/2.4. Na froncie 7 mpx dla Face Time. Bateria powinna wytrzymać tyle samo czasu co wcześniej, czyli ok. 10 godzin. Za to wszystko w najtańszej konfiguracji 399 dolarów. Jeśli chodzi o rysik to wygląda na to, że będzie to Pencil pierwszej generacji (sądząc po grafikach). To sprawi, że cały zestaw będzie tańszy.

iPad mini 5 z rysikiem Pencil

Now iPad nie otrzyma klawiaturki Smart Keyboard, ale trudno się dziwić. Tak mały tablet może nie być zbyt wygodny z klawiaturą, choć ciekawi mnie czy może kiedyś uda się dostarczyć miniaturową edycję tego modułu. Teoretycznie dałoby radę. W Polsce cennik ma zaczynać się od 1899 zł (64 GB). Będzie też edycja Cellular 4G (od 2499 zł). Maksymalnie 256 GB pamięci w topowych wariacjach. Obudowy w trzech znanych kolorach: srebrnej, szarej i rose gold. Dopisałbym jeszcze, że łączność otrzyma protokoły 802.11ac WiFi oraz Bluetooth 5.0. Co ciekawe, mini 5 wcale nie będzie najtańszą opcją dostępu do Pencila. Tutaj wciąż prowadzi iPad 9.7 za 329$. Jeśli chcemy, by zestaw był bardziej kompaktowy i wydajniejszy, trzeba dopłacić 70$.

źródło: Apple

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *