MOCAheart – badania sercowo-naczyniowe z czujnikami i aplikacją

28 Lis 2014

Myślę, że w dziale “zdrowie” znajdziecie mnóstwo przykładów na to, że mobilne technologie we współpracy ze smartfonami powoli zmieniają również rynek medycznych pomocy. Są to przeważnie różnego rodzaju gadżety z czujnikami oraz odpowiednimi aplikacjami zbierającymi dane. Na ich podstawie (częstych pomiarów) otrzymujemy, nie tylko informacje w czasie rzeczywistym, ale i możliwości zbierania odczytów do archiwum i stałego monitorowania sytuacji i zmian. Tak to zwykle funkcjonuje. Podobnie wygląda to w urządzeniu MOCAheart, który bierze udział w kampanii na Kickstarterze. Jest to podręczny sprzęcik do analizy zdrowia – tak krótko można go określić.

Ma to być zaawansowany wynalazek, ale z prostą obsługą. Głównie dlatego, że większe zastosowanie miałby mieć wśród osób starszych, mających problemy ze zdrowiem i potrzebujących stałego analizowania pewnych danych. MOCAheart skupia się sprawach układu sercowo-naczyniowego. Użytkowanie ma być intuicyjne, bo wystarczy nacisnąć przycisk. Projekt ten powstał przy współpracy specjalistów i w zgodzie z rzeczywistymi badaniami. Dlatego algorytmy mają być rzetelne i pokazywać prawdziwe pomiary. Zarówno software, jak i hardware przygotowano w jednym, ale konkretnym celu. Zadaniem użytkownika jest tylko przyłożenie palca do sensora na kilka sekund. Wskazania zobaczymy w aplikacji na smartfonie z systemem iOS lub Android.

Czujników w polu jest kilka. Dwa z nich to sensory optyczne. Jeden o czerwonej wiązce, drugi podczerwony. Mają mierzyć natlenienie krwi oraz jej przepływ. Są też dwa czujniki EKG do mierzenia aktywności serca. Oprócz tego wbudowano G-sensor i akcelerometr, czyli mierniki ruchliwości – coś podobnego jak w przypadku bransoletek fitness, gdzie mierzona jest aktywność. Aplikacja potrafi też ocenić nasz puls, ale i ciśnienie krwi (techniką PTT). Jak widać łącznie stosowanych jest kilka ważnych dla zdrowia pomiarów. Dane na ekranie pokażą dane ciśnienia skurczowego i rozkurczowego.

Firma zastosowała własny ranking i pokazuje zdrowia przy pomocy MOCA Indeksu. Bierze on pod uwagę powiązanie danych bazujących na ciśnieniu krwi, jej natlenieniu oraz przepływu. Wyniki mają obrazować sytuację i przekazywać w jakiś prosty sposób naszą aktualną kondycję. Wyniki od 0 do 4, gdzie 4 jest najgorsze, podpowiedzą osobie co się aktualnie dzieje. Każdy pomiar możemy przy okazji tagować. Zapisywane są wtedy inne elementy pomiarów. Aktualna godzina, lokalizacja, czy nawet warunki pogodowe. W ten sposób możliwe będzie sprawdzenie jak nasz organizm reaguje na zmiany ciśnienia i warunki pogodowe. Dobrze wiemy, że dla starszych osób wysokie temperatury lub te bardzo niskie są niebezpieczne dla zdrowia. Można w ten sposób ostrzegać osoby z problemami zdrowotnymi o ryzyku.

Taki ranking jest tymczasowy, a pełne dane pokażą się w aplikacji dopiero jak system uzyska odpowiednie atesty. Jest to narzędzie idealne dla osób potrzebujących stałych badań. Pomiary można wykonywać bardzo często, nawet kilka razy w ciągu dnia. Forma czujników przypomina nieco większy breloczek, ale może być doczepiona do specjalnie przygotowanej obudowy na smartfon, aby tworzyć z mobilnym urządzeniem całość. Z aplikacji i gadżetu może korzystać wiele osób, bo tworzone są im profile. W dodatku odczyty mają współpracować z agregatem zdrowia HealthKit od Apple, gdzie jeszcze szerzej będzie można skorelować dane z innymi miernikami. MOCAheart ma kosztować ok. 120 dolarów i pokazać się na rynku w kwietniu 2015 roku. Oczywiście jeśli prototyp osiągnie wyznaczony próg finansowej zbiórki.  Dodam na koniec, że projekt ten ma już kilku konkurentów.

źródło: Kickstarter

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comment (1)

  1. Takie aplikacje są znakomite! Niesamowite, jakie rzeczy można uzyskać z wykorzystaniem technologii. Badania są niezwykle ważne dla każdego człowieka. Szczególnie w przypadku, kiedy w rodzinie występują jakieś schorzenia, powinniśmy poddać się odpowiedniemu leczeniu. Na przykład obecny czynnik V Leiden może oznaczać, że w przyszłości możemy cierpieć z powodu nadkrzepliwości krwi. Dobrze jest więc poddać się badaniu, świadomość zawsze będzie lepsza od niewiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *