Technologia zmienia wszystko. Do tej pory nasze domowe urządzenia na pilot reagowały na wiązki podczerwieni. Obecnie większość nowego sprzętu korzysta już z innej bezprzewodowej łączności. Przeważnie Bluetooth lub Wi-Fi. Wszystko to wynik popularyzacji smartfonów. W naszych mieszkaniach jest jednak sporo wyposażenia sprzed lat. One też mogą stać się częścią sieci i być obsługiwane zdalnie z dotykowych ekranów. Trzeba jednak trochę zainwestować w specjalne gadżety do tego celu. MightyRC to jeden z nich.

System pozwoli na integrację urządzeń bazujących na portach IR z aplikacją mobilną na smartfon lub tablet. Potrzebny będzie do tego specjalny moduł. Specjalne pudełeczko to nic innego jak transmiter podczerwieni, który otrzymuje polecenia z naszego telefonu przez Bluetooth 4.0, a potem wysyła je np. do telewizora, czy odtwarzacza Bluray. Wykorzystanie Bluetooth w wersji Low Energy daje nam zasięg do 30 metrów, czyli starczy dla bardzo dużego salonu. Sam MightyRC od strony IR dociera do sprzętu oddalonego od niego o maksymalnie 6 metrów.

Sprzęcik wcale nie musi być ustawiany bezpośrednio przed TV. Podobnie jak pilot nie jest zawsze kierowany w urządzenia, a sygnał i tak gdzieś „odbije się” i trafi w odbiornik. Przez ściany jednak nie zadziała, co zrozumiałe. Model posiada też swój własny port IR, więc może nauczyć się komend z innych pilotów i programować zewnętrzne piloty. Aplikacja na smartfon to jednak główna część zestawu. Wewnątrz niej zapisujemy sobie urządzenia i przypisujemy im komendy. Od doboru programów, aż po akcje znane z interfejsów poszczególnych marek. Podoba mi się zwłaszcza możliwość zapamiętania trybów – dają nam opcję zapamiętania większych ustawień i ich aktywację tylko jednym przyciskiem na smartfonie.

Przykładowo, można przygotować akcję dla konkretnego serialu, nadać mu odpowiednie ustawienia dźwięku w naszym kinie domowym, uruchomić dekoder na danym kanale wraz z TV. Po przyciśnięciu danego przycisku wszystko zacznie działać tak jak chcieliśmy – bez potrzeby zabawy z kilkoma pilotami i naciskania wielu przycisków. Na rynku jest wiele systemów, które starają się zaoferować nam zaawansowane piloty (nawet ze swoimi dotykowymi ekranami). Przypominają one trochę tablety zaprojektowane jedynie do celu obsługi domowego wyposażenia. Dzisiaj w ręku trzymamy raczej swój smartfon lub wielofunkcyjny tablet, więc przygotowywany jest kompatybilny osprzęt.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że niektóre telefony z Androidem posiadają swój port IR. Są to na przykład Galaxy S4 i S5. Te mogą przejąć rolę tradycyjnego pilota (jeśli zainstalujemy w nich odpowiednią apkę). Kiedyś przedstawiałem także model serii Harmony od Logitech – wersja Link to coś w stylu MightyRC. Aplikacja dla MightyRC posiada również wsparcie gestów. Znanymi pociągnięciami palcem przełączymy kanał lub przyciszymy dźwięk (w zależności jak je zaprogramujemy). Produkt otrzymał wsparcie dla platform iOS oraz Android (oba dla modeli z BT 4.0).

Projekt bierze udział w kampanii na Indiegogo, gdzie możecie wcześniej zamówić urządzenia dużo taniej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, MightyRC będzie rozsyłane do pierwszych klientów w listopadzie.

źródło: Indiegogo, MightyRC.com