Apka License+ pozwoli kontrolować twoje dziecko "za kółkiem"

28 Paź 2014

Pamiętam jak prawie dziesięć lat temu pierwszy raz wsiadałem do samochodu rodziców jako świeży kierowca. Strach rodziców, brak wiary w syna i ryzyko stłuczki – pewnie standard w każdym domu… Nie przekonywały nawet wyniki egzaminu. Co z tego, że zdałem za pierwszym razem. Pierwsze jazdy tylko pod opieką właściciela i koniec. Na szczęście długo to nie trwało, choć każdy rodzic i tak chciałby mieć większą kontrolę nad dzieckiem w samochodzie. Tutaj dobrze powinien sprawdzić się system Automatic Link, czyli gadżet do złącza OBD pod kierownicą samochodu. Automatic jako pierwszy stworzył model podpinany do komputera pokładowego i jako jedyny rozwija swój projekt bardzo szeroko (od chwili debiutu powstało sporo rywali, ale nie aż tak znanych).

Nowa funkcja w aplikacji mobilnej dla urządzenia ma rozszerzyć funkcje właśnie o kontrolę rodzicielską. Link służył głównie kierowcy, który mógł sprawdzać dane z pojazdu na ekranie własnego smartfona. Więcej poczytacie pod powyższym linkiem. Dzisiaj chciałbym skupić się na nowej usłudze License+. Dzięki niej właściciel samochodu będzie miał cały zapis z przejazdu syna/córki na swoim smartfonie, by potem móc ocenić jego jazdę i zbadać poprawność jazdy. Głównie będzie chodziło o prędkość, ale i styl jazdy – Automatic potrafi wskazać odczyty z ekonomii jazdy, użycia hamulca itp. Rodzic będzie miał też poczucie, że dziecko wie o obserwacji, więc wszystko zadziała prewencyjnie. Jak będzie chciało jeszcze pojeździć, to będzie trzymało się zasad.

Można powiedzieć, że to takie przedłużenie jazd z nauk przed egzaminem, choć już bardziej swobodnych, bo bez towarzysza na miejscu pasażera. Sporo osób denerwuje się tylko bardziej w takich chwilach obserwacji, więc śledzenie przez gadżet może być dla nich o wiele łatwiejsze. Taki kurs ma trwać przez 100 godzin i przez ten czas dzieciaki będą mogły śledzić swój progres także na własnym smartfonie. Tam znajdą wskazówki od zaufanego, wirtualnego nauczyciela (niekoniecznie rodzica). Będzie on sprawdzał jazdę, doradzał i podpowiadał, by styl jazdy poprawić. Kierowca będzie też odznaczany za pewne osiągnięcia, np. dłuższą jazdę bez ostrego hamowania, czy jazdy w godzinach nocnych. Z jednej strony jako rodzic mamy wgląd w jazdę dziecka, z drugiej: nie ograniczamy go za bardzo. Sytuacja win-win? Myślę, że tak.

Aplikacja License+ jest bezpłatna dla posiadaczy gadżetu Automatic Link (systemy iOS oraz Android). Sam adapter do portu OBD kosztuje 99$.

źródło: Automatic

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *