Lenovo Mirage Camera – półsferyczna kamerka z VR180

12 Sty 2018

Lenovo Mirage Camera

W czerwcu Google zapowiedziało powstanie nowego formatu VR180, który szerzej opisałem w innym wpisie na blogu. W skrócie: chodziło o wprowadzenie nowych odmian filmików, które mają w sobie efekty sferyczne (a konkretnie 180-stopniowe) oraz opcję oglądania ich w sposób klasyczny, czyli na “płasko”. Oczywiście wszystko pod YouTube’a. Aby baza video w serwisie zwiększyła się o takie materiały, potrzebne są jeszcze specjalne kamerki. Rekomendacjom sprostało Lenovo w kamerce Mirage Camera.

Lenovo Mirage Camera to kolejny gadżet tajwańskiego producenta, który celuje w całkowicie nowe sekcje elektroniki. Akurat tego typu sprzęt mocno nawiązuje do całej sekcji VR, czyli współpracy z goglami do wirtualnej rzeczywistości. Po to zresztą kamerka została przygotowana, ale bez pomijania normalnego oglądania treści. Nagrania w formacie VR180 pozwalają na odczucia sferyczne w pewnym zakresie, czyli obracania głową, ale tylko we frontowym kadrze. Dzięki temu wszystko co najważniejsze jest wciąż przez nami i nie potrzeba szukać w pełnych 360 stopniach głównej akcji (ta musi być poprawnie nagrana). Kamerka Mirage Camera otrzymała pod tym względem certyfikat Daydream.

Lenovo Mirage Camera

Transmisja z wykorzystaniem gogli i kamerki.

Użycie półsferycznego formatu nie spowoduje jednak ograniczania liczby widzów, ponieważ ten sam plik można odtworzyć wygodnie na większym ekranie i oglądać go w większej grupie. Takie hybrydowe połączenie ma sprawić, że kamerki VR180 mogą stać się nawet bardziej popularne od tych 360 (choć pewnie i w tych sferycznych można w jakiś sposób uciąć połowę kadru). Kamerki 360 nie sprawdzą się jednak w uzyskaniu efektów 3D. Modele 180 wykorzystują dwa obiektywy i stereoskopowe podejście. Lenovo przygotowało dwa rybie oczka o trzynastu megapikselach. Nagrane video obejrzymy w goglach, np. takich prosto od tego samego producenta, czyli Mirage Solo.

Rejestrator Mirage Camera oferuje trzy tryby: video, aparatu fotograficznego oraz nadawania na żywo. Tutaj oczywiście wymagane jest sparowanie ze smartfonem przez apkę Google do VR180. Mirage będzie zintegrowana także z Google Photos. Nie wiem czy parametry techniczne cokolwiek tu znaczą, ale z tych istotniejszych warto odnotować slot na kartę microSD. Jest opcjonalny wariant z modułem LTE. Akumulatorek wystarczy na około dwie godziny ciągłego zapisu video w HD. Urządzenie wyceniono na niecałe 300 dolarów. Gadżet powinien zadebiutować na wiosnę (drugi kwartał 2018).

źródło: Lenovo

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *