LEGO AR Studio – klocki w rzeczywistości rozszerzonej

4 Gru 2017

Klocki LEGO to pewnie jedne z najbardziej rozpoznawalnych zabawek na świecie. Dzisiaj duńska firma jest obecna na praktycznie wszystkich segmentach, na których klocki można sprzedać – łącznie z kinowymi seriami, grami, a nawet aplikacjami mobilnymi. Kiedyś zastanawiano się czy wirtualne klocki mogą zastąpić te rzeczywiste. Może granice budowania rozszerzono, ale przyjemności z budowania nie. Czy nowa propozycja modyfikacji cyfrowych klocków o Rzeczywistość Rozszerzoną to poprawi?

Najnowsze LEGO AR Studio, czyli wirtualne klocki Augmented Reality przez aplikację w smartfonie, spróbują połączyć świat realny z cyfrowym, tj. ożywić zestawy. Możliwe, że właśnie tego brakowało, bo przecież dzieciaki najpierw konstruują, ale potem też bawią się zbudowanymi modelami. Producent sprzedaje mnóstwo różnych kompletów w przeróżnych sceneriach i teraz animacje znane z filmów przenosi do klocków rzucanych przez połączenie kamerki oraz ekranu smartfona lub tabletu. Dzieci mają wyobraźnię, więc potrafią się bawić bez takich bajerów, ale jest szansa na stworzenie im czegoś więcej, czyli historyjek oraz dodatkowych wrażeń.

Taki krok LEGO jest zrozumiały. Dzieci spędzają więcej czasu przy komputerach, tabletach i konsolach, a przecież cały biznes firmy opiera się o klocki – te też muszą się sprzedawać. Ożywianie klocków pozwoli na rozszerzenie zakresu odbioru zabawek. Powinno zwiększyć zainteresowanie i uatrakcyjnić zabawę (przy okazji wydłużając czas spędzany na realnej zabawie). Potencjał jest tu spory, bo można przecież aktualizować aplikację, rozwijać historię, dorzucać mini gry, tworzyć zestawy edukacyjne itd. LEGO Creative Play Lab dopiero wchodzi z rozwiązaniem, ale należy spodziewać się, że ten rodzaj projektu będzie trafny. Interakcja wirtualnych obiektów z realnymi klockami może okazać się strzałem w dziesiątkę. Tak powinny wyglądać nowoczesne zabawki połączone z najnowszymi technologiami.

LEGO AR Studio stworzono na platformie ARKit od Apple, więc trzeba pamiętać o kompatybilności z iPhone’ami oraz iPadami konkretnych generacji. Nie wiadomo jeszcze kiedy zestawy z Augmented Reality zadebiutują na rynku. Szkoda, że nie przed gwiazdką. Takie prezenty mogłyby mieć niezłe zainteresowanie. Być może w tym roku jest jeszcze za wcześnie na AR. Rzeczywistość Rozszerzona dopiero zaczyna podboje.

źródło: FamilyGamerTV (kanał YouTube)

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *