Laforge Optical Icis – dyskretne powiadomienia w klasycznych okularach

19 Lut 2014

Google Glass to inteligentny sprzęt, który wyróżnia się możliwościami, ale zdecydowanie nie przypomina zwykłej pary okularów. Być może kolejne generacje to zmienią, ale na razie od razu widać, że to elektroniczny gadżet. Tym, którzy wolą bardziej tradycyjną i mniej rzucającą się w oczy formę, zaciekawi projekt okularów Laforge Optical w modelu Icis. Ubieralna technologia w tej wersji pojawiła się w postaci renderów i pokazu możliwości na portalu crowdfundingowym Indiegogo. Wyróżnia ją nowoczesny charakter i możliwość połączenia ze smartfonem, ale także typowy kształt, nie zdradzający jego funkcji.

Projekt przewiduje współpracę z aplikacjami mobilnymi oraz wyświetlanie zawartości niektórych powiadomień z telefonu. Wielu z nas podoba się idea podglądu treści z notyfikacji płynących z iPhone’a, Androida lub Windows Phone – jest to już wykorzystywane w naręcznych zegarkach, bransoletkach, a nawet inteligentnej biżuterii. Nie zapominajmy o wyświetlaczach HUD, w tym najpopularniejszemu Glass od Google. W przypadku Icis nie znajdziemy może wiele, ale powiadomienia z gadżetów fitness, nawigacyjne wskazówki, informacje z portali społecznościowych lub wiadomości tekstowe przed samym okiem, to dosyć wystarczająca funkcjonalność w tak klasycznym kształcie.

Okulary te to rywal Google Glass, jak twierdzą sami autorzy, ale z nieco innym podejściem niż rozwiązanie giganta z Mountain View. Chodzi raczej o zaoferowanie czegoś o standardowym wyglądzie, ale z funkcjami określającymi je jako inteligentne okulary. Tutaj ma wystarczyć sparowanie smartfona przez Bluetooth i pokazywanie wiadomości z zainstalowanej aplikacji mobilnej. Treści mają ograniczyć ciągłe wyciąganie telefonu z kieszeni, ale nie zasłaniać widoku (nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale i samej wygody). Wsparcie oprogramowania jest w fazie prac, a prototyp do testów dla wspierających ma być gotowy niebawem – ma on kosztować aż 820 dolarów (co i tak jest niższe od Glass znanego z programu Explorers).

Wersja produkcyjna ma być jednak dużo tańsza. Wyceniono ją na około 320 dolarów. Wewnątrz okularów mają zostać zmieszczone podzespoły o niezłych specyfikacjach (nie tylko jak na okulary ;), ale i konkurencyjnych urządzeń). Procesor Texas Instruments Sitara o zegarze 1 GHZ oraz 512 MB RAM. Całość ma być kompatybilna z najpopularniejszymi systemami mobilnymi: iOS, Android, Windows Phone. Z opisu produktu wynika też, że nie zabraknie też wbudowanej kamerki, mikrofonu oraz głośniczka. Jeśli zbiórka się uda, a zainteresowanie będzie wystarczające, to Icis w pierwszej wersji beta trafi na rynek w połowie roku, natomiast gotowy model 2015.

źródło: Indiegogo via ubergizmo.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *