Dobry sen to podstawa. Życie jednak pisze swoje scenariusze, które często nie pozwalają nam na porządne wyspanie się i zregenerowanie organizmu. Na blogu podawałem mnóstwo przykładów mobilnych narzędzi do poprawy wypoczynku, ale wciąż powstaje coś ciekawego, chcącego dostarczyć nam możliwie kompleksową formą. Kokoon oferuje się w formie słuchawek. Czy wygodnie spać w słuchawkach? Przecież pierwsze co rozważamy to wygoda dla głowy, a ze słuchawkami nigdy nie jest zbyt komfortowo. Zacząłem od tego elementu, bo producent skupił się na tym aspekcie bardzo dokładnie. Konstrukcja ma specjalne uginające się mechanizmy i nie przeszkadza nawet w trakcie obracania głowy po poduszce.

Forma sporych słuchawek zmusiła do takiego kroku, bo wszystko opiera się na sensorach w tych pokrywkach dla uszu. Nie jest to zwykłe wyciszanie otoczenia, to nie wystarcza do porządnego wyspania się. Wbudowano w nie EEG, czyli: „elektroencefalograf − nieinwazyjną metodę diagnostyczną służąca do badania bioelektrycznej czynności mózgu za pomocą elektroencefalografu. Badanie polega na odpowiednim rozmieszczeniu na powierzchni skóry czaszki elektrod, które rejestrują zmiany potencjału elektrycznego na powierzchni skóry, pochodzące od aktywności neuronów kory mózgowej i po odpowiednim ich wzmocnieniu tworzą z nich zapis – elektroencefalogram.” (źródło: Wikipedia).

Gadżet ten będzie analizował nasz wypoczynek, a cały zapis monitoringu przekazywał do specjalnej aplikacji na smartfon. Tam dowiemy się jak spaliśmy, a wszystkie dane postaramy się wykorzystać do poprawy odpoczynku. Słuchawki przygotowano tak, by nie męczyły głowy, ani uszów (oferują mini poduszki). Specjalne algorytmy mają rozpoznawać fazy snu i odpowiednio wyciszać lub nawet całkowicie izolować nas od zewnętrznych hałasów. Wszystko po to, byśmy nie wybudzili się w nieodpowiednim momencie. W trakcie noszenia słuchawek system uczy się, które techniki wpływają najlepiej na nasz organizm, czyli podpowiadają przez smartfon kiedy warto trochę podrzemać lub pójść do łóżka. Oczywiście nie zabraknie tutaj opcji inteligentnego budzika. Wykryje optymalny czas na pobudkę, aby ograniczyć efekt niewyspania.

Aplikacja oferuje podobne funkcje do sportowych programów do monitorowania aktywności. Jest coś takiego jak punktacja snu, a także możliwość podglądu wypoczynku, który jest umiejętnie skategoryzowany. Tutaj przeanalizujemy też wykresy, progres, fazy REM, historię budzenia się itd. Jest nawet możliwość wykorzystania odpowiednio relaksującej muzyki (przygotowanej przez specjalistów). Kokoon pojawił się na Kickstarterze i zbiera tam środki na realizację swojego projektu. Można wspierać model wpłatami i zamówić go w przedsprzedaży nieco taniej. Wyceniono go tam najtaniej na 169$, a urządzenie jest przewidywane na luty 2016 rok.

źródło: Kickstarter