iStick – pierwszy na świecie pendrive dla iPhone'a z Lightning

13 Maj 2014

Jeszcze dzisiaj osobiście narzekałem na brak pendrive’ów do iPada lub iPhone’a. Apple nie dało szansy na podłączenie przenośnej pamięci, nawet nie umożliwia wsunięcia karty pamięci, która w popularnym formacie microSD jest w wielu Androidach lub Windows Phone. Od systemu KitKat, czyli Androida w wersji 4.4, możliwe jest nawet korzystanie z “kluczy” USB w końcówką microUSB. Mamy zatem nawet opcję korzystania z pendrive’ów z dwoma złączami i łatwego przenoszenia danych między komputerem a smartfonem lub tabletem. Pewien gadżet na Kickstarterze może okazać się pierwszym na świecie pendrivem dla iOS!

Czyżbyśmy doczekali się niemożliwego? Apple próbowało przeforsować wymianę plików jedynie na rozwiązaniach chmurowych (lub kablowych, ale w ograniczonym stopniu). Można też dokupić bezprzewodowy, przenośny dysk. Niestety dla nich (giganta z Cupertino), wielu klientów nie podziela ich entuzjazmu w tej kwestii i wolałoby mieć możliwość rozszerzania pojemności przestrzeni na dane (nie tylko kupując droższe modele). Rozwiązanie iStick to typowa pamięć flash, ale zakończona z jednej strony portem Lightning, czyli złączem występującym w nowszych modelach produktów z nadgryzionym jabłuszkiem w logo.

Został zaprojektowany specjalnie dla platformy iOS. Nie wygląda może zbyt ładnie, ale zrobi swoje, czyli przetransferuje pliki ze smartfona lub tabletu. Na drugim końcu jest oczywiście USB, więc dane z pamięci można szybko podłączyć także do komputera. O to w tym wszystkim chodzi. O szybką drogę przenoszenia plików, nawet gdy w zasięgu nie ma Internetu. Kampania na Kickstarterze przewiduje różne warianty pojemnościowe dla iStick. Od 8, aż po 128 GB. Model ma też być kompatybilny z wieloma popularnymi formatami dla mediów, pozwalając tym samym na odtwarzanie muzyki lub video wprost z podłączonej przestrzeni.

Jeśli autorom uda się zebrać środki na wprowadzenie gadżetu na rynek, to iStick powinien trafić do pierwszych klientów za parę miesięcy. Cena zależeć będzie od wariantu pojemnościowego. Sprawdzicie go na stronie. Warto na koniec dodać, że iStick posiada certyfikat MFi (Made for iPhone/iPad), więc sprzedaż odbędzie się legalnie i bez protestów Apple. Przypomnę kompatybilność urządzeń z Lightning: iPhone 5, 5s, 5C, iPod touch piątej generacji, iPad od czwartej generacji oraz iPady mini. Jest też iPod nano siódmej generacji, ale raczej nie będzie współpracował.

źródło: Kickstarter via ubergizmo.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *