iPhone 6S i iPhone 6 Plus – nowa generacja z 3D Touch

10 Wrz 2015

Wrzesień z Apple jest kojarzone już głównie z premierami nowych iPhone’ów. Urządzeń, po które kolejki ustawiają się jeszcze przed oficjalną prezentacją… Od pewnego czasu co dwa lata pokazywana jest seria “S”, czyli odświeżona forma nowej generacji smartfona, ale w raczej starej stylistyce obudowy. To trzeci rok z rzędu, gdy demonstrowane są dwa modele na raz i drugi z opcją phabletową. Flagowce z Cupertino zyskują ulepszenia, a światek elektroniki, a nawet reszta branż powiązanych, czekają na nowe specyfikacje i “ficzery” jakie przez najbliższy lat będą domeną iPhone’ów. Czas na iPhone’a 6S i iPhone’a 6S Plus.

hero_6s_large_2x

Mówiło się, że Apple w końcu wdroższy technologię Force Touch (znaną już z Apple Watcha) do swoich telefonów. Wyprzedziło ich o kilka dni Huawei, które w modelu Mate S pokazało na targach możliwości ekranu z bardzo czułą reakcją na dotyk (nacisk). W nowych iPhone’ach coś takiego nazwano 3D Touch Display, bo przecież każda technologia w zabawkach z logo nadgryzionego jabłuszka ma jakieś nietypowe nazewnictwo. Nowy ekran będzie wyróżnikiem iPhone’ów 6S i być może nową jakością na rynku. Czy się przyjmie? Zależy od pomysłów na gesty i odpowiedzi większych rywali.

Smartfonom i tabletom zaczyna brakować innowacji, więc może to odmienne podejście coś da. Design telefonów się nie zmienił nic a nic. Nawet cennik pozostał ten sam. Wciąż mamy ofertę dwóch przekątnych: 4.7 oraz 5.5 cala. Jedyną zauważalną różnicą jest odświeżenie alety barw. Do srebrnego, szarego i złotego dołączył wariant “rose gold”. Obudowa dalej aluminiowa z tymi samymi motywami. Materiał ten sam, którego użyto też do koperty Apple Watch Sport, a że pojawiła się i taka sama kolorystyka smartwatcha, to jest szansa na pasujący zestaw.

iPhone 6S w wersji rose gold

iPhone 6S w wersji rose gold

Prezentacje Apple to zawsze chwalenie się statystykami nowych parametrów. Nowy pocesor A9 jest oczywiście szybszy itd. iPhone’y otrzymały 12-megapikselową kamerkę z 4K oraz frontowe 5 mpx z nowym “Retina Flash” – z przodu otrzymamy 3 razy jaśniejszy ekran, co ma pomóc w doświetlaniu selfiaków (wyświetlaczem!). Chip A9 to 70% lepsze CPU i 90% szybsza grafika względem poprzedników. Ciągle poprawki w tych kwestiach są niesamowite. To co potrafią dzisiejsze smartfony jest giga! Powtarzam to co roku. Rok rocznie w nasze kieszenie trafiają urządzenia, które spokojnie można nazywać mobilnymi komputerami o hiper osiągach.

W zasadzie pewne zdania można wrzucać co roku w formacie “kopiuj/wklej”. Dlatego lepiej zająć się nowościami. Czym jest 3D Touch? Technologią, która ma sprawić, że ludzie będą obsługiwać gadżet w nowy sposób. Do dotyku, “tapnięć”, gestów przesuwania lub ptrzytrzymywania ekranu, dołącza wyczuwanie nacisku. Sprzęcicho ma rozpoznawać siłę nacisku, które można odpowiednio zaprogramować (producent przygotował do tego swój własny interfejs), a pewnie potem developerzy będą go wdrażać w swoich aplikacjach. Czekamy zwłaszcza na te bardziej nietypowe – nie tylko obsługę UI, ale i programy, gry i opcje użytkowe. Najważniejsza jest praktyczność i na to trzeba liczyć. Wyświetlacz ma różnie reagować na siłę dotyku, więc zaadaptować w systemie można sporo więcej funkcji.

3D Touch - rewolucja w dotyku?

3D Touch – rewolucja w dotyku?

iOS musiało przejść zmiany pod kątem 3D Touch. Apple wprowadziło trochę nowych gestów, które pewnie szybko załapiemy. Jeśli to wszystko się przyjmie, a wydaje się, że tak, to z każdą nową aktualizacją będziemy zyskiwać kolejne nowe możliwości, a Apple pewnie będzie je powolutku wdrażało (jak to Apple). Mi najbardziej podoba się obsługa podręcznego menu skrótów, które teraz będzie chyba nieco bardziej intuicyjne. Nowych gestów trzeba będzie się nauczyć. Safari również otrzyma kilka fajnych myków, np. otwierania zawartości w nowych kartach przez odpowiednią siłę nacisku. Oto nowe iPhone’y 6S i iPhone’y 6S Plus. Rynek pewnie znów wciągnie je nosem, a pierwsze miliony rozejdą się jak ciepłe bułeczki… Najważniejsze, że marka ma siłę na szybkie wprowadzanie nowych technologii, więc wkrótce należy spodziewać się Androida z podobną, natywną obsługą Force Touch (Huawei wprowadził
własną, czas na Google).

źródło: Apple.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comment (1)

  1. po długich namysłach kupiłem swojego pierwszego iPhone i jest to iPhone 6s, po miesiącu użytkowania jestem zadowolony, bardzo ułatwia pracę wszystkim zabieganym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *