Systemy do obsługi automatyzacji domu nie są już nowością (choć nadal niszą rynkową). Huby służą do łączenia standardów i wyposażenia nowoczesnych gadżetów w sieci. Ułatwiają zarządzania różnymi standardami i podpiętymi elementami. Najczęściej w formie zbiorczej aplikacji mobilnej – w końcu masowo przybywa kolejnych dodatków. Homey to kolejna z propozycji, ale bazująca na komendach głosowych, czyli interakcji na zasadzie rozmów – wydawania poleceń. Posiada własną sztuczną inteligencję i będzie uczył się naszego stylu życia.

Głosowe sterowanie siecią to chyba najwygodniejszy ze dostępnych technologicznie sposobów (chyba, że weźmiemy pod uwagę gesty rąk – też rozważane przez wielu producentów). Komfort jest teraz coraz częściej wyznacznikiem, zwłaszcza, że produktów w sieci przybywa i musimy ciągle łapać za smartfon lub niebawem nawigować na naręcznym gadżecie. Homey powstał, bo to już czas, aby zaoferować nam sterowanie kompleksowe. Nie zdajemy sobie jeszcze z tego sprawy, ale przeróżnych sieci, standardów i propozycji inteligentnego domu przybywa i wkrótce będzie to codziennością (przykładowo Google oraz Apple już planują swoje platformy).

Na załączonym materiale video z kampanii Kickstartera widać, jak Homey reaguje na polecenia. Nawet instalacja dodatkowego sprzętu ma być łatwiejsza – wystarczy poprosić o chęć dołączenia kolejnego elementu, a hub wykona to samemu (oprócz fizycznej instalacji, np. żarówki). Pomysł jest oczywiście kompatybilny z większością współczesnych standardów: Wi-Fi, Bluetooth 4.0, Zigbee, Z-Wave, podczerwienią itp. Na liście widnieją takie marki i standardy jak: AirPlay od Apple, Philips Hue, Sonos Kwikset, Spotify, BOSE, Logitech, Samsung, Gmail, NFC.

Zintegrujemy systemy grzewcze (inteligentne termostaty), chłodzeniowe, nowoczesny sprzęt AGD, oświetlenie, nowoczesne gniazdka, sprzęt RTV, videodomofony, zamki do drzwi, przeróżne czujniki, kamerki, no i same smartfony, smart watche i tablety (system iOS lub Android). Słowem wszystko. Hub przygotowano także z dbałością o stylistykę. Model ma sferyczny kształt i ładnie będzie prezentował się w nowoczesnym domu. Aby Homey trafił na rynek musi najpierw zebrać odpowiednie fundusze do jego rozwoju. Koszt stacji to około 229 euro. Jeśli uda się zebrać pieniądze, hub trafi na rynek w drugim kwartale przyszłego roku. Na razie pozostaje nam oglądanie prezentacji, a jeśli chcecie wesprzeć projekt i taniej zakupić inteligentny system do sterowania domową automatyką, to już można wpłacać pierwsze środki.

źródło: Kickstarter