Jak uczyć dzieciaki programowania, to właśnie tak! Dzisiaj w procesie edukacji można używać na lekcjach tablety, które z odpowiednimi aplikacjami ułatwiają i uprzyjemniają nauczanie. Na świecie powstają jednak o wiele ciekawsze narzędzia, szczególnie do programowania, które wciąż nie jest wystarczająco promowane wśród najmłodszych, a jest przecież przyszłością. Prawdopodobnie problemem jest poziom trudności tworzenia kodu. Wszyscy kojarzą go ze skomplikowanym, mało przyjemnych działaniem. Właśnie dlatego gadżety i zestawy mogące przyciągnąć młode umysły są tak ważne. Kano ma kilka takich, a jego najnowszym jest smart różdżka Harrego Pottera.

Harry Potter Kano Coding Kit

Projekt chce wykorzystać popularność książki i filmów z czarodziejem, a zwłaszcza zaklęciami. Stworzono tu interfejs integrujący wizualizacje na ekranie z gestami (machnięciami) pałeczki imitującymi czarowanie. Wyczarujemy kod przy zabawie, co powinno wciągnąć do rozwijania nauki. Jak widać, współcześnie początki z programowaniem mogą być o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze niż kiedyś. Obecnie ogarnięcie podstaw jest szybsze i bardziej ekscytujące (zerknijcie na inne przykłady fajnych zestawów „nauka przez zabawę”, które powiązałem z tym wpisem zaraz pod tekstem). Najwięcej propozycji dotyczy właśnie programowania i wcale się nie dziwię. Im szybciej rodzice zrozumieją, że praca czeka na ich pociechy głównie w sektorze IT, tym wcześniej będą kupować im adekwatne, edukacyjne zabawki.

Do tej pory przedstawiałem na blogu narzędzia programujące różne zabawki, m.in. specjalną odmianę kuli Sphero, czy dodatkowe moduły integrowane z ekranem tabletu. Cel był zawsze ten sam, uprościć i uprzyjemnić naukę. Zachęcić do odkrywania i późniejszego, samodzielnego eksperymentowania. Różdżka Harrego Pottera wykorzystuje ten sam mechanizm, ale w jeszcze bardziej przyciągający sposób (w końcu każdy chce być dziś Harrym). Wraz z iPadem dzieci będą mogły przejść cały proces nauki. Krok po kroku podnosząc poziom trudności, czyli rozbudowując czasy i zaklęcia.

Harry Potter Kano Coding Kit

Jak to działa? W sumie w prosty sposób. Pałkę wyposażono w kilka znanych czujników ruchu (akcelerometry, magnetometry, żyroskopy). W zasadzie zestaw spotykany w większości smartfonów. Znane rozwiązania posłużą aplikacjom w nowy sposób. Od lat sensory są wykorzystywane do zbliżonych produktów, ale jakoś nikt nie połączył ich z magią, a przecież aż o to się prosiło. Jedyną różdżkę w podobnym stylu widziałem w ramach smart domu, gdzie próbowano zaoferować gesty do obsługi inteligentnego wnętrza. Czyżby zła grupa docelowa? Kano postawiło na dzieciaki.

Produkt jest oczywiście na licencji Warner Bros, więc ma wsparcie w promocji (i większą szansę na sukces). Podejrzewam, że na sklepowych półkach z zabawkami znajdziemy mnóstwo replik różdżek Pottera, ale tym razem w połączeniu z czujnikami i oprogramowaniem wszystko będzie bardziej atrakcyjne. Przypomnę, że autorzy bawili wcześniej zestawami DIY z komputerkami Raspberry Pi (możliwość łączenia wszystkiego niczym klocki LEGO). W przypadku kompletu Harry Potter Kano Coding Kit też będzie można zbudować coś osobiście. Najpierw złożymy oczywiście samą różdżkę, a dopiero później aktywujemy jej magiczne funkcje. Mamy więc zarówno kontakt z harwarem i softwarem (możliwość sparowania z Windowsem, iOS, Androidem, macOS, gdzie do dyspozycji będzie 70 kursów nauki w motywach Harrego Pottera). Całość wyceniono na 100 dolarów, ale do rąk trafi dopiero na jesienie.

źródło: Kano