GrowBot

Smart dom to pojęcie bardzo ogólne i szerokie. Do inteligentnych mieszkań trafia coraz więcej zaawansowanych rozwiązań, które współpracują ze sobą we wspólnej sieci. Chodzi głównie o automatykę. Czasami odrębne gadżety (nie komunikujące się z Internetem Rzeczy) też mogą być ciekawym ulepszeniem wnętrza. Niewiele rozwiązań odnosi się do zieleni, którą dekorujemy wnętrza, ale wprowadzamy ją również dla zdrowia i lepszego samopoczucia. Dawałem na blogu przykłady inteligentny doniczek, ale chyba żadna nie dorasta do pięt modelowi GrowBot.

Chyba śmiało można w tym przypadku użyć określenia autonomiczna smart doniczka. GrowBot to zaawansowany system pielęgnacji rośliny i to w praktyce bez większego dozoru ze strony domowników. Gadżet monitoruje roślinność przez analizy podłoża (wilgotności oraz poziomu wartości odżywczych), a po wykryciu braków samo podleje lub nawiezie kwiatek w zależności od indywidualnych potrzeb sadzonki. Co więcej, mowa nie tylko o roślinach ozdobnych, ale mini drzewkach dających owoce.

GrowBot

W zestawie nie zabraknie aplikacji mobilnej na smartfon, która jest swoistym centrum dowodzenia i panelem sterowania. Przede wszystkim obserwatorium odczytów z czujników w doniczce oraz bazą danych i biblioteką informacji. Panel w telefonie umożliwia podgląd nawodnienia, poziomu PH, akumulatorka urządzenia oraz wielu innych istotnych informacji. GrowBot powinien funkcjonować samodzielnie, ale możemy mu w każdej chwili pomóc, co w tym przypadku jest oczywiście bardzo pożądane. Chcemy mieć wpływ na wzrost rośliny lub owoców czy warzyw, które uprawiamy. Z taką pomocą wszystko ma rosnąć zdrowiej i 3 razy szybciej.

GrowBot zaprojektowano w różnych rozmiarach, co ma pozwolić na wsadzenie różnych rodzajów roślinności. Producent przygotował specjalne kapsułki z nawozami i instrukcje z powiadomieniami na smartfonie, by wzrost kontrolować optymalnie i zgodnie z potrzebami. Tutaj przygotowano odpowiednią bazę wiedzy, pomagającą z poziomu smartfona. Najgorsze, że w naszym mieszkaniu przybędzie kolejny sprzęt do ładowania. Inteligentna doniczka promuje się na Indiegogo, a zamierza dotrzeć na rynek z finalnym wyrobem w okolicach kwietnia. Jakieś pomysły na integrację z IoT? Może z dostępem do światła (inteligentnymi oknami lub żaluzjami)?

źródło: Indiegogo