GoCube online

Zawsze chciałem nauczyć się układać Kostkę Rubika, ale ciągle brakowało chęci. Za dzieciaka nauczyłem się jedynie ją rozbierać i składać do poprawnego układu 😉 Jeszcze dokonam tego w prawidłowej konfiguracji. Może ułatwi mi to nowocześniejsza jej odmiana? GoCube to przygotowana do naszych czasów kostka w wersji Bluetooth, czyli łącząca się z aplikacją na smartfon? Po co? Jest kilka powodów i wszystkie praktyczne. To nie jest kolejny smart gadżet, ale faktyczne ulepszenie już prawie 44-letniego wynalazku.

Erno Rubik stworzył swoją kostkę w 1974 roku. Zabawka była hitem sprzedaży i jest do dzisiaj. Doczekała się licznych wariacji, w tym bardziej zaawansowanych odmian o większej liczbie pól. Ta klasyczna jest jednak najciekawsza i to ona bierze udział w wielu rywalizacjach i turniejach na całym świecie. Ludzie biją rekordy w jej układaniu, a niektórzy nawet po dwie na raz (jedna układana lewą, a druga prawą ręką). Teraz czas na model w wersji cyfrowej. Kostki Rubika pojawiały się w wirtualnej postaci, gdzie służyły tutorialami pomagającymi ogarnąć etapy składania. GoCube ma takie opcje, ale w rzeczywistym ciele.

tekst alternatywny

Czujniki rozpoznają trzymany właśnie układ oraz położenie poszczególnych kafelków i wraz z algorytmami są w stanie pomóc w pełnym ułożeniu kostki. Nie traktujmy tego jako oszukiwanie. To porady w nauce, którą o wiele łatwiej będzie zrozumieć w rzeczywistości, a nie na video lub rysunkach. 43 kwintyliony permutacji ze wsparciem elektroniki to całkiem przydatny poradnik dla nowicjuszy, ale jest też tryb dla zawodowców. Internetowa kostka ma tryb pojedynków on-line, więc można ścigać się w składaniu na czas z dowolnymi osobami na świecie. Walki on-line z realną Kostką Rubika w rękach. Jeśli nie będzie przekłamań w synchronizacji oraz zbędnych lagów to nie trzeba będzie już spotykać się tak często na zjazdach, by stworzyć mistrzostwa. Oczywiście te spotkania to zupełnie co innego i zawsze będą się odbywać, ale szansa na poćwiczenie w domowym zaciszu (a w zasadzie wszędzie tam gdzie mamy smartfon z netem) to dodatkowa atrakcja i unowocześnienie klasyki. W bazie programu są mini gry, wyzwania, misje i tzw. party games. Jakiś pomysł na rozbudowę zestawu propozycji od Rubika.

Kostka Rubika to świetna zabawka do ćwiczenia mózgu, zwłaszcza dla najmłodszych. Rozwikłanie wzorców w układaniu to nauka trójwymiarowego postrzegania. Niektórzy potrafią tylko zerknąć na kostkę, by wiedzieć jak doprowadzić ją do stanu końcowego. Ograniczeniem jest wtedy już tylko zdolność manualna i szybkość palców (jak i sam mechanizm). Aplikacja wizualizuje kostkę w wirtualnej wersji, a przy okazji pokazuje czas. Jest to sporo porad i dodatkowe wsparcie, np. w postaci rytmiki z muzyką. Nagrodą za ułożenie jest efektowny pokaz świetlny z ukrytych pod panelami LEDów. Autorzy przygotowali dwie odmiany modelu. Wersję dla amatorów i wariant Pro. Ten drugi jest droższy, ale z o wiele lepszych mechanizmem (odczyt z dokładnością do 0.001 sekundy). Ten tańszy będzie przystępniejszy cenowo. Na Kickstarterze rozpoczęła się właśnie zbiórka funduszy do masowej realizacji projektu. GoCube i GoCube Pro są tam wyceniane na 59 i 79 dolarów.