Obecnie korzystam z Samsunga Galaxy S5, więc nie mam problemów z korzystaniem ze smartfona w rękawiczkach. Jest tam tryb większej czułości, więc nie marzną mi ręce na mrozie. Taką opcje ma też sporo Lumii, ale np. taki iPhone ma z tym już problemy. Nie sądzę też, by topowe telefony poradziły sobie z grubymi rękawicami (i tymi skórkowymi). Problem korzystania z dotykowego wyświetlacza jest zatem znaczny zimową porą. Jaka rada? Odmrażać sobie paluchy? Na Kickstarterze pojawił się ciekawy panel na ekrany smartfonów, dzięki któremu można będzie korzystać z urządzenia nawet w najgrubszych modelach.

Glovys to specjalne warstwy pomiędzy którymi znajduje się pusta przestrzeń, pozwalająca imitować dotyk ekranu. Jakaś wyższa technologia, dzięki której ekran właściwy odczuje kontakt i to bez wcześniejszej kalibracji, czy dodatkowego zasilania. Wystarczy przykleić na smartfon i problem zimnych rąk znika. Można stosować wszystkie znane gesty przez grube rękawice (sam palec też jest wyczuwany). Glovys ma przylegać na tyle silnie, żeby nie odpadać, gdy wyciągamy telefon z kieszeni. To coś jak ochronna warstwa dla wyświetlacza (przy okazji spełniając i tę rolę).

W razie czego można ją też przekleić na tylny panel, gdzie przechowamy gadżecik. Autorzy zapewniają początkową kompatybilność z iPhone’ami w wersjach 3, 4, 5, 6 oraz 6 plus. Oczywiście zapewniają, że z czasem będą powstawać też modele dla innych systemów, większych ekranów tabletów, czy ubieralnych gadżetów. Co prawda zima powoli się kończy, ale kampania i tak zakończy się za kilkanaście tygodni, a gotowy model dopiero przed kolejnym sezonem, czyli akurat na kolejna zimę. Zresztą takowe usprawnienie to szansa dla tych użytkowników, którzy i latem wybierają się w miejsca o skrajnych warunkach pogodowych, a nie na ferie zimowe lub urlop w górach.

W kampanii można zamawiać Glovys nieco taniej, bo za niecałe 20 dolarów. Jedyny problem jaki widzę w wykorzystywaniu takiej warstwy, to brak dostępu do czytników palca. Zimą chyba po prostu trzeba zrezygnować z tego zabezpieczenia.

źródło: Kickstarter