GE z żarówkami dostosowującym światło do pory dnia

30 Paź 2015

 General Electric to jedna z tych firm, które postawiło na inteligentne oświetlenie. Największą zaletą żarówek od GE była ich cena. Niedrogie, a dające obsługę z poziomu smartfona. Nadal brakuje wariantów kolorowych i nie wygląda na to, by producent wprowadzał takowe modele. Odświeżył jednak ofertę o dwie nowe żarówki LED. Obie skupią się na temperaturze światła, a konkretnie barwie białej, ale odpowiednio dobieranej. Stworzono dwa rodzaje, gdyż oddzielnie lepiej poradzą sobie z warunkami dziennymi i nocnymi. C-Life i C-Sleep mają dostarczyć nam imitację naturalnego oświetlenia.

GE

Oszukiwanie organizmu wyjdzie nam w tym przypadku na zdrowie. To nie pierwsza propozycji żarówek, które starają się dostosowywać światło do pory dnia. GE postanowiło, że zaproponuje odpowiednie fale na noc i na dzień. Fajnie, że nie potrzeba do nich żadnego huba, ale już aplikacja na smartfon będzie niezbędna. Jest ona dostępna na iOS oraz Androida. Z poziomu telefonu będzie można zadbać o ustawienia manualne, ale system ma działać też automatycznie. Chodzi o zachowanie podobnych warunków jakie panują na zewnątrz, ale w naszym domu.

Główne kwestie położono na zegar biologiczny. Nasze ciało potrafi zrozumieć porę dnia i pracuje właśnie w cyklu dobowym uwzględniając intensywność promieni słonecznych. Jeśli w domu jest ciemniej, to automatycznie wpływa to nasze zachowanie i rozkład energii. Żarówki postarają się zachować identyczne właściwości światła w mieszkaniu/biurze, więc powinniśmy czuć się żywiej. Światło wpływa na produkcję melatoniny, a to ona zarządza sprawami cyklu ciała. C-Life ma posiadać trzy tryby świecenia: lekki “niebieski” odcień na rano, pomarańczowy za dnia i odcień żółtego pod wieczór.

GE C

GE C app

Podczas zasypiania to równie ważne. Przykładowo zbyt intensywne światło od komputera, tabletu lub smartfona bardzo wpływa na nasz organizm, więc nie powinniśmy korzystać z elektroniki przed snem lub przełączać gadżet w cieplejsze barwy. Model C-Sleep ma przygotowywać do wypoczynku, ale i budzić nas rano odpowiednią intensywnością i temperaturą (nawet gdy musi wstać bardzo wcześnie – kiedy na zewnątrz jest ciemno). C-Life jest proponowana do kuchni, jadalni i pokojów dziennych, natomiast C-Sleep do sypialni. Użytkownik może też samemu dostosowywać parametry, by pasowały do sytuacji.

GE korzysta z Bluetooth co ma kilka ważnych zalet. Nie ma potrzeby ich łączenia do domowej sieci. Muszą być jednak w zasięgu sygnału BR telefonu lub tabletu. Nadal zachowano niski pułap cenowy. Komplet ma być sprzedawany od stycznia i zawierać 4 żarówki. Po dwie każdego rodzaju. Za taki zestaw 50$, a podziałać mają przez 20 lat.

źródło: GE via slashgear.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *