Friday Smart Lock – inteligentny zamek dla HomeKit od Apple

31 Mar 2015

Na Indiegogo znalazłem kolejny model inteligentnego zamka, który współpracuje przez Bluetooth lub Wi-Fi z naszym smartfonem, łącząc zabezpieczenie domu z Internetem Rzeczy w smart home. Oczywiście chodzi o udogodnienie jakim jest zdalny dostęp oraz automatyczna aktywacja “wrót” od naszej posiadłości (także mieszkania). Zamki tego typu to wręcz podstawa nowoczesnego domu, w którym sieć powiązań odgrywa ważną rolę. Nie chodzi tylko o e-klucze, które można przesyłać znajomym, a samemu zrezygnować z tych fizycznych, ale i o możliwości budowy akcji i zależności, czyli scenariuszy w inteligentnym domu.

Friday Smart Lock ma tę zaletę, że współpracuje z platformą HomeKit, a tutaj już szybsza droga do współpracy z resztą kanałów jakie również integrują się z systemem Apple. Wtedy łatwiej powiązać różne elementy i sprawić, by ochrona mienia działała kompleksowo (np. łącząc uzbrajanie domu jednym kliknięciem – nazywając akcję wyjściem z mieszkania). Poza partnerstwem z agregatem od Apple, zamek Friday ma do zaoferowania większość znanych funkcji ze stosunkowo świeżego segmentu zabezpieczeń szyfrowanych przez Bluetooth.

Naturalnie, automatyczne otwieranie na zasadzie zbliżania się do drzwi to już standard i chyba największa zaleta takich gadżetów. Obrazuje to idealnie załączona do wpisu animacja z panią z zakupami. Z takimi sytuacjami spotykamy się dosyć często, więc zajęte ręce nie będą już problemem. Zresztą “sezamie otwórz się” reagujące na podejście do drzwi na konkretną odległość ze swoim smartfonem, to również przyjemna sprawa. O bezpieczeństwo nie musimy się raczej obawiać. Szyfrowanie jest na odpowiednim poziomie i włamanie możememy wykluczyć (przynajmniej to związane z próbą rozpracowania zamka).

Mało tego. Normalny zamek na klucz nie przekaże wam informacji, że ktoś próbował w nim majstrować. Friday (i sporo innych rywali) posiada czujniki ruchu, więc każda próba grzebania w zamku będzie łączyła się z przesłaniem natychmiastowego powiadomienia na nasz smartfon – czy w czasie pracy, czy wakacji. W dowolnym miejscu gdzie mamy internetowy zasięg. Kolejną atrakcyjną cechą tego modelu jest stosunkowo łatwa instalacja zamka i spory wybór kolorystyki (jest nawet odmiana drewnopodobna). Mi bardzo podobają się funkcje obserwacji użycia cyfrowych kluczy. Można w ten sposób sprawdzić kto wszedł właśnie do domu i ogólnie zarządzać “kluczami”. Nadawać im ważność i okres działania.

Producent postara się też, by system był kompatybilny z wieloma standardami zamków. Tutaj znajdziecie listę kompatybilności. Autorzy polecają się też do działania z aplikacjami wynajmu mieszkań takich jak Airbnb lub Homeaway (u nas jeszcze mało popularnych). Cenowo też nie jest najgorzej. Zwłaszcza we wczesnej fazie kampanii na Indiegogo, gdzie można zamek zamawiać w przedsprzedaży nawet za niecałe sto dolców. Ostateczna cena ma wynieść 249$.

źródło: Indiegogo

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *