Już od dawna widać na rynku trackerów aktywności, że trwa wojna na odczyty. Kolejne generacje ubieralnych urządzeń zwiększają zakres swoich możliwości pod względem zbieranych danych. Kolejni producenci zaczynają proponować bardziej konkretne pomiary, by znaleźć nowych klientów, dla których informacje o aktywności muszą być precyzyjne. Ostatnio pojawia się nowa (w świecie wearable) metryka – SpO2, czyli poziom saturacji krwi tlenem. Wprowadził go już Fitbit w modelu Ionic, natomiast FitOn chce być o wiele przystępniejszym cenowo konkurentem z takowymi bioodczytami.

FitOn

FitOn Smartwatch to prototyp sportowego zegarka z pełnym zestawem czujników fitness plus dodatkowymi możliwościami analizy wydolności oddechowej. Producent przyszykował model do crowdfundingu, więc za kilka miesięcy ma nadzieję wprowadzić go na rynek dla pierwszych wspierających. Urządzenie łączy cechy trzech urządzeń: smart zegarka, trackera aktywności oraz analizatora zdrowia. To też pierwszy taki gadżet z SpO2 w tak atrakcyjnej cenie. Ma być dokładniejszy w monitorowaniu sytuacji organizmu, co oczywiście wpłynie na jakość pomiarów.

Sprawdzić ma się jako monitor aktywności, a analizy poziomu saturacji krwi mają przekazać nowe informacje, dzięki którym ocenimy stan organizmu i formę. Czujniki smartwatcha mają mierzyć też HRV, czyli rytm serca, oddech i metabolizm. W aplikacji otrzymamy sporo danych, a te wraz z Personal Health Guidance (rodzajem wirtualnego przewodnika) pomogą w rozumieniu odczytów. Według autorów pomogą w optymalizowaniu programów treningowych (ich intensywności) pod indywidualne możliwości. Mam nadzieję, że nie trzeba będzie się specjalnie na tym znać. To problem bardzo wielu trackerów aktywności. Same cyferki nic nam nie dadzą. Tracker ma na przykład uwzględniać poziom stresu i uwzględniać go przy ustalaniu ćwiczeń oraz ruchu.

FitOn

Aplikacja dostarczy pomoc w regulacji oddechu, dostosowanie ruchu z pułapami tlenowymi, wsparcie Cardio Fitness Score, podgląd odczytów wellness (kontrola stresu), a także jakość wypoczynku. Jako miernik snu ma być bardzo dobrym wskaźnikiem problemów w trakcie regeneracji ciała (SpO2 będzie w trakcie snu mierzyło nasycenie krwi tlenem, co wskaże bezdech). FitOn powinien wykryć niedotlenienie, obciążenia dla serca, poziom oddechu. To dosyć sporo danych, dzięki którym nie tylko dostosujemy trening, ale w razie nietypowych pomiarów zlokalizujemy problemy zdrowotne.

Na razie gadżet nie precyzuje zbyt wielu parametrów odnośnie funkcji smart, ale wygląda na to, że urządzenie otrzyma prosty ekranik, na którym podejrzymy pewne przekazy w czasie rzeczywistym (obok powiadomień i zdalnej kontroli sparowanego smartfona). Na razie na finalną wersję musimy poczekać przynajmniej do grudnia.

źródło: Kickstarter