Rosnąca konsumpcja powoduje nadmierne zaśmiecanie plastikiem. Pomijam już nawet głupotę ludzką, która objawia się upośledzeniem w lokalizacji śmietników i rzucania opakowań gdzie popadnie (nie potrafię ogarnąć tego zjawiska totalnie…). Świat po prostu produkuje za dużo plastikowych butelek i z czystej statystyki część z niej wędruje w lasach, w wodach, czy zalega na wysypiskach. Najlepiej wykorzystać materiał ponownie, co w niektórych krajach osiąga naprawdę świetne wyniki. Evian stworzył stylowy i nowoczesny baniaczek, pomagający w recyclingu.

Evian Renew

Evian Renew – smart bańka na wodę

Wielkie rzeczy zaczynają się od małych kroków, ale musi być ich wiele. Im więcej firm będzie skupiać uwagę na odzysku materiałów, tym lepszy efekt uda się osiągnąć. Dobrze jest, gdy temat poruszają znane marki. Te, które dużo produkują i uczestniczą (pośrednio) we  wspólnym zanieczyszczaniu naszej planety. Jeśli będziemy podnosić ogólne standardy, to w jakiś sposób będzie to wartość dodana. Oby tylko nie były to działania pod publiczkę, co czasem da się zauważyć w marketingu światowych firm. Nowy projekt od Evian ma zużywać o wiele mniej plastiku niż aktualne opakowania na wodę.

Renew ma być eko i smart, co nie zawsze idzie w parze. Producent wody stworzył inteligentny podajnik wody, który jednocześnie powalczy z nadmierną produkcją plastiku. Urządzenie składa się wymiennej, pięciolitrowej „bańki”, która kurczy się wraz z upływem wody. W sumie plastiku jest o 66% mniej niż gdybyśmy zakupili wody w butelkach o pojemności 1.5 litra, co oczywiście logiczne. Ważniejsze jest to, że cały ten plastik jest w pełni do odzysku. Chyba poczujemy się z tym lepiej, a wcale nie musi nas to dużo kosztować. Mam na myśli poziom zaangażowania, bo cena (koszt) modułu wcale nie musi być atrakcyjna. Nie podano jeszcze cen oficjalnie, a do premiery jeszcze daleko, bo ma nastąpić dopiero we wrześniu.

Aplikacja Evian re(new)

System Evian Renew ma bazować na stałym kontrolowaniu zasobów przez aplikację na smartfon, dzięki której uzupełnianie będzie łatwe i szybkie. Z poziomu smartfona mamy zamawiać kolejne „bańki” jednym przyciskiem, czy analizować zużycie wody. Na maszynce jest nawet specjalny przycisk, służący do sygnalizacji dostawy. W maju odbędzie się pilotażowy program, w którym 200 mieszkańców Londynu i Paryża będzie testować rozwiązania. Evian chce do 2025 roku osiągnąć 100% odzysk plastiku, a przecież produkuje sporo. Najlepiej byłoby zachęcić do picia wody prosto z kranu (jeśli faktycznie nie zagraża zdrowiu), ale tu z kolei mówi się, że nalewanie jej do butelek też nie jest dobre. W domu można pić ze szklanki, ale jak już idziemy poćwiczyć to musimy skorzystać z butelki/bidonu, a tam gromadzą się bakterie (niestety nie pamiętam już gdzie czytałem o błędzie ponownego używania zamykanych pojemników po wodzie). Do tego wolimy przecież wypić wodę mineralizowaną, czyli butelkowaną.

źródło