Eora 3D – przenośny skaner 3D jako przystawka do smartfona

20 Paź 2015

Eora 3D scanner

Skanery 3D są dziś coraz przystępniejsze cenowo. Można nawet zainstalować aplikację mobilną i stworzyć trójwymiarowy model wyłącznie przy pomocy smartfona. Aby jednak przenieść figurę w odpowiedniej jakości, trzeba zainwestować w coś bardziej zaawansowanego. Niekonieczni musi to być jednak wielki skaner o kosmicznych technologiach. Przykład Eora 3D z Kickstartera pokazuje, że czasem może wystarczyć przystawka do telefonu i specjalne oprogramowanie. To nie pierwsza stacja do pomocy przy skanowanie do 3D wraz ze smartfonem, ale częściej widzę obrotowe podstawki, a nie mechanizm dla smartfona.

Eora 3D idzie właśnie w kierunku dodatku do smartfona. Jest stacją dokującą kamerkę iPhone’a lub Androida, integrującą ją z laserem ze stacji. Razem tworzą pełen obraz w 3D. Konstrukcja prosta, ale bardzo precyzyjna. Nie kosztująca kilka tysięcy dolarów (jak inne rozwiązania z dokładnością do 100 micronów), a ułamek tej kwoty. Prototyp demonstruje efekty i to niezłe! Wystarczy postawić obiekt, ustawić skaner i “zdjąć” z niego wymiary przez laser i kamerkę. Pierwszy zapisze głębie w poszczególnych punktach, a drugi dopisze tekstury, czyli grafiki na model.

Eora 3D

Eora 3D

Zielony laser jest zsynchronizowany z kamerką przez Bluetooth i rejestruje materiał, którego nie powstydziłby się zdecydowanie mniej kompaktowy i droższy skaner 3D. Właśnie mobilność zestawu jest najlepsza! Dlaczego zielony laser? Chodzi o spektrum i czułość na tę barwę. Nawet ludzkie oko lepiej dostrzega szczegóły dla tych długości fal. Podobnie jest z laserową wiązką. “Zabawka” tego typu będzie przydatna developerom gier, np. do przenoszenia wirtualnych modeli, ale i w projektowaniu, czy wydruku obiektów w 3D. Proces skanowanie nie jest może ultra szybki, ale już 3 minutowa sesja daje pewien wgląd w przyszły model. Producent chce dołączyć do kompletu specjalną tackę, która pozwoli na obrót przedmiotów wokół własnej osi. Żeby skan był pełny.

Model prototypowy wyceniono na 199$, ale w opcji przedsprzedażowej na Kickstarterze. Potem cena będzie nieco wyższa, ale nadal przystępna cenowo.

Źródło: Kickstarter

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *