Ecobee Switch+ to włącznik światła z głośnikiem i Alexą

14 Mar 2018

Ecobee Switch+

Smart głośniki sprzedają się na świecie jak ciepłe bułeczki (przynajmniej tam, gdzie jest kompatybilność językowa), więc nie dziwi, że kolejni producenci proponują swoje odmiany tych stacji. Część firm stara się wdrożyć głośnik w bardziej oryginalnym formacie, jak np. FirstAlerta w sufitowym OneLink Safe & Sound. Asystent głosowy z możliwością odpowiedzi przez głośniczek jest na tyle atrakcyjnym gadżetem, że producenci szukają kolejnych miejsc, w których usługi wirtualnego pomocnika będą nasłuchiwać komend. Ecobee Switch+ to taki włącznik świetlny.

Firma Ecobee specjalizuje się w inteligentnych termostatach, ale ma coraz więcej elementów Internetu Rzeczy, które poszerzają zakres sterowania i kontroli nowoczesnego wnętrza. Najnowszym z nich będzie włącznik światła z wbudowanym mini głośniczkiem oraz mikrofonikami. Switch+ chce ułatwić nam korzystanie ze smart głośnika wbudowanego w ścianę. Montujemy go zamiast normalnego włącznika (proponuję sprawdzić specyfikację i kompatybilność z regionalnymi standardami) i w ten sposób asystent jest dostępny bezpośrednio na ścianie. To oczywiście minimalnej jakości głośniczek, który raczej zwróci nam dobrze słyszalną odpowiedź na zapytanie, natomiast jeśli chcielibyśmy posłuchać tą drogą muzykę to nie sądzę, by brzmiało to zbyt efektownie.

Ecobee Switch+

Na rynku jest już sporo inteligentnych włączników, czyli modułów kontrolowanych aplikacjami (współpracujących z sekcją smart home), ale dotąd żaden nie oferował głośniczka z asystentką. Switch+ proponuje Alexą lub Google Asystenta, więc możemy zarówno zadawać pytania, jak i wydawać komendy dla naszego domu. Jeśli wewnątrz mamy ekosystemy zgodne z Apple HomeKit, samsungowym SmartThings, czy serwisem IFTTT, to będziemy mogli zarządzać scenami głosowo. Ecobee wyróżnia jednak przede wszystkim Alexę, a to dlatego, że posiada cały hardware z asystentką w środku. To nie jest element potrzebujący łączności ze smart głośnikiem Echo (jak większość współpracujących rozwiązań), ale niezależny moduł ze wszystkim wewnątrz. Nie potrzebujemy w mieszkaniu stacji Echo, by móc skorzystać z Alexy. To zastępstwo lub rozszerzenie głośników Echo o kolejnego kompana. Stacja główna może stać w salonie, natomiast w kuchni możemy zainstalować Alexę w ścianie.

O możliwościach Alexy nie będę się rozpisywał, bo pisałem o niej już setki razy. W telegraficznym skrócie: kontrola smart domu, odtwarzaczy i serwisów strumieniujących muzykę, opcje uzyskiwania odpowiedzi na pytania i wiele innych. Switch+ ma po prostu to wszystko w formacie włącznika. Możemy włączać światło fizycznym przyciskiem, głosem lub zdalnie z aplikacji na smartfonie. Przy okazji posiada też czujnik ruchu, który wykrywa obecność domowników i automatycznie zgasza światło gdy jest pusto (także je włącza, gdy ktoś się pojawi). Czujnik ten posłuży też do współpracy w ocenie wnętrza, czyli pomoże w analizie rozkładu temperatur względem pomieszczeń (soft termostatu Ecobee). Bardzo podoba mi się, że projekt jest otwarty na inne, już wymienione wyżej, standardy. Możemy go użyć szerzej i włączyć do naszej inteligentnej sieci. Oczywiście Switch+ współpracuje także z nowszymi termostatami Ecobee. Producent wycenił swój nowy wyrób na 99$.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *