Odkąd iPad otrzymał wsparcie myszki oraz specjalny interfejs iPadOS w iOS 13, tablet ciekawiej funkcjonuje w trybie badziej desktopowym. W takim, gdzie w ruchu jest też klawiatura. Od kilku lat powstają konstrukcje, dzięki którym iPada można przerobić w laptopa. Wystarczy obsadzić go w specjalnej obudowie, która będzie wygodniejsza w użytku na udach. Doqo to kolejna taka propozycja, starająca się przerobić dotykowy ekran w imitację Macbooka. Nie pierwszą i nie ostatnią, ale wystarczająco ciekawą, by przyjrzeć jej się bliżej.

Doqo – iPad Pro ekranem laptopa

Doqo iPad jak MacbookKoncepcja jest banalna, ale praktyczna i wcale nie jakaś specjalnie świeża. Dokujemy tablet Apple w specjalnie dopasowanej obudowie, przemieniającej iPada w coś na wzór Macbooka. iPadowi brakuje sporo rozwiązań, bo to głównie dotykowy ekran ze swoim własnym interfejsem. Kiedyś Apple pewnie połączy możliwości obu mobilnych urządzeń, ale na razie woli zarobić więcej na dwóch. Doqo dostarczy kilka przydatnych elementów. Poza wygodniejszym do pracy w terenie formatem (klawiatury) będą tu też dodatkowe porty, bank energii i trackpad.

Te cztery opcje rozdzielnie kosztują według producenta Doqo aż ponad 360 dolarów. Moduł Doqo wyceniono na 119$. Taka cena ma widnieć podczas crowdfundingowej zbiórki funduszy na Kickstarterze, która ruszy 14 stycznia. Design przystawki jest stylowy. Obudowę wykonano z aluminium. Zaoferowano w niej trackpad wielkości tego z Macbooka oraz hub 7 w 1, by podłączyć możliwie wiele różnych innych urządzeń lub nośników (karty pamięci, dyski na USB 3.0, myszki, czy ekrany na HDMI). To wszystko ma za zadanie zwiększenie produktywności iPada Pro.

Doqo z podświetlaną klawiaturą

Klawiatur to oczywiście system QWERTY i to z podświetleniem oraz przyciskami funkcyjnymi. iPad Pro ma być łatwo wpinany i wyciągany z konstrukcji, by dało się szybko korzystać z jego najważniejszych funkcji (dotykowości i rysika). Wbudowana bateria ma dorzucić 5000mAh, czyli znacznie wydłużyć czas pracy tabletu. Zamykana forma to przy okazji ochrona dla wyświetlacza podczas transportu. Więcej szczegółów na temat produktu już w styczniu. Dorzucę wtedy więcej obrazków i filmik, który zwykle pojawia się na Kickstarterze.

Poniżej przedstawiłem kilka podobnych projektów. Nie tylko dla iPada, ale też pod smartfony. Mobilny sprzęt ma już wystarczające możliwości obliczeniowe, by być mózgiem dla ekranu z klawiaturą.

źródło: comingsoon.com