DJI Osmo Pocket

DJI specjalizuje się w dronach, ale od kilku lat wykorzystuje technologię stosowaną w gimbalach do ręcznych stabilizatorów pod mobilne kamerki. Seria Osmo skupiała się na smartfonach, dając im trzyosiowe utrzymanie, czyli możliwość nieruchomego wręcz obrazu z ręki. Teraz producent prezentuje nowego członka rodziny w postaci Osmo Pocket – kamerki 4K zintegrowanej z charakterystycznym gimbalem, ale w jeszcze bardziej kieszonkowej wersji. To kamerka akcji razem ze stabilizacją, którą zmieścimy nawet we wspomnianej przed chwilą kieszeni.

DJI Osmo Pocket wygląda jak wbudowana w gimbala kamerka. I tak w sumie rzeczywiście jest. Producent stworzył ciekawą konstrukcję o bardzo kompaktowym, optymalnym kształcie, dającą wszystko co najważniejsze w bardzo praktycznym formacie. Obecnie kwestia stabilizacji obrazu staje się coraz ważniejsza dla klientów (i widzów potem to oglądających), więc wiele firm zaczyna uwzględniać ten parametr obok jakości i płynności. Video od DJI ma zatem pożądane przez wielu właściwości: rozdzielczość 4K, płynność w 60 fsp oraz stabilność (o wiele wyższą niż OIS i cyfrowe wsparcie software’owe).

DJI Osmo Pocket

Najmniejsze jak dotąd Osmo otrzymało też 12-megapikselowy sensor do zdjęć. Kamerka ma być atrakcyjna dla wszystkich, a w szczególności amatorów. 350$ za kamerkę akcji z gimbalem z takimi możliwościami wydaje się przystępne cenowo. Być może to nawet jedna z ciekawszych propozycji na rynku, bo przecież oferuje odpowiednie standardy i niewielkie gabaryty, a to w połączeniu z gimbalem nie jest łatwe do osiągnięcia. Wystarczy zerknąć na wcześniejsze uchwyty Osmo. W odmianie Pocket musiał się jeszcze zmieścić akumulatorek. Udało się dać mu ok. 140 minut pracy, czyli też nieźle! Akurat wynik podano dla 30 fps, ale i tak dobrze.

Mało? Jest też mini ekranik do ustawień i kontroli parametrów z dostępnością na wysokości kciuka. Usytuowano go bardzo ergonomicznie. Jak zwykle w zestawie jest też aplikacja. Bez niej kamerki akcji już nie mają racji bytu. Ciekawym pomysłem jest dorzucenie uniwersalnego portu do różnych przystawek. Można dzięki niemu fizycznie podłączyć do kamerki telefon i wykorzystać go jako ekran z podglądem, np. podczas live streamingu. Tą drogą można też dołożyć zewnętrzne mikrofony, akcesoria, czy bank energii. Proponowana jest też wodoodporna obudowa. Producent będzie dorzucał moduły. Spokojnie wykorzystamy też kijki do selfie. Na koniec warto jeszcze podkreślić kilka trybów pracy i funkcji dostępnych w kamerce DJI. Oferta obejmuje śledzenie obiektu, twarzy, efekty time-lapse, czy tworzenie automatycznych panoram. Teraz tylko czekać na wariant sferyczny 😉

źródło: DJI.com