Rynek pokazał, że smartfony odgrywają obecnie najważniejszą rolę przy projektowaniu różnych gadżetów. Zaletą współdziałania jest opcja wyświetlania informacji na przenośnym ekraniku, które płyną ze sparowanych przystawek. Bardzo korzysta na tym segment przeróżnych urządzeń medycznych. Sam na blogu prezentowałem kilka takich dla diabetyków, dzięki czemu mogli oni oszczędzić pieniądze i regularnie robić pomiary, zapisując odczyty w archiwum telefonu. Diabeto chce nieco zmienić formę komunikacji, wykorzystując istniejące urządzenia pomiarowe – łącząc stare modele glukometrów z aplikacją na smartfon. Jest to pewnego rodzaju pomost, zwiększający możliwości starszych czytników.

Projekt pokazał się w kampanii na Indiegogo i jest fajnym elementem, mogącym przemienić glukometr o standardowych opcjach w ten współdziałający ze smartfonem. Pomiary poziomu cukru wykonamy tak jak dawniej, a jeśli urządzenie jest kompatybilne, to wystarczy wetknąć niewielki gadżecik Diabeto do portu glukometru. W tym momencie odczyty zostaną przesłane na nasz smartfon z systemem iOS lub Android. Połączenie odbywa się przez Bluetooth. Nie zmusza nas to do zakupu nowego urządzenia pomiarowego, a wyłącznie adaptera z łącznością bezprzewodową. Trzeba jednak sprawdzić listę współpracujących glukometrów, a tych producent wymienił całkiem sporo.

Zestawik jest prosty w kalibracji. Z poziomu aplikacji mobilnej wybieramy posiadany przez nas glukometr, a resztą zajmie się już mobilny program. Co da nam w ogóle przesyłanie pomiarów na telefon? Przede wszystkim możliwość przesłania wszystkich odczytów do specjalisty. W aplikacji możemy wizualizować sobie wszystkie zebrane dane, a nawet ustawiać alerty, gdy poziom cukru we krwi osiągnie wyznaczone poziomy. W ten sposób powiadamiani będą w sposób natychmiastowy i automatyczny, wszystkie osoby z zapisanej listy kontaktów. Ma to być sposobem szybkiej reakcji w czasie skrajnych sytuacji. Pomoc liczy się wtedy najbardziej.

Na smartfonie prześledzimy też daty i dokładne godziny wszystkich pomiarów, co umożliwia również monitoring między testami, a spożywanymi posiłkami. Są to zwykle te same informacje, o które pyta nasz lekarz w trakcie wizyt w gabinecie. To jedna z największych zalet korzystania ze współpracy Diabeto i smartfona. Koszt przystawki Diabeto ma wynosić 50-60 dolarów. Może uratować nawet życie. Łącznie Diabeto chce zaoferować połączenie monitoringu aktywności, posiłków, samopoczucia, insuliny, a razem mają towarzyszyć (korelować się) z badaniami glukozy. W ten sposób monitorowany będzie pełny obraz sytuacji chorego. Producent obiecuje też współpracę z zegarkiem Pebble.

źródło: Indiegogo