Darma – inteligentne siedzisko z analizą poziomu stresu

13 Maj 2014

Jest całe mnóstwo gadżetów do śledzenia naszych danych witalnych. Przeważnie sprawdzamy wydajność, poprawiamy kondycję, a robimy to przy pomocy naręcznych urządzeń. Część z nich potrafi nawet przeanalizować nasze samopoczucie. Musimy jednak być aktywni i ruszać, najlepiej pobiegać. Wtedy czujniki zbiorą treść do analizy i pokażą część rezultatów na ekranie smartfona. Darma przygotowała specjalną poduszkę, a raczej siedzisko, które również zbierze ciekawe dane, ale wyłącznie podczas siedzenia. Wewnątrz zmieszczono warstwę czujników, potrafiących wykryć nawet najdrobniejsze ruchy naszego ciała.

Poprzez bierne spędzanie czasu też można zebrać ważne informacje na temat naszego zdrowia. Podczas pracy, na przykład w biurze, ułożymy siedzisko na fotelu i po skończonej robocie będziemy mogli przejrzeć informacje na iPhonie lub Androidzie. Do tego przygotowano specjalną aplikację mobilną, która synchronizuje się z telefonem poprzez Bluetooth 4.0 i może też dostarczać informacje w czasie rzeczywistym. Analizy będą dotyczyć nie tylko poprawnej postawy ciała i jego odpowiedniego ułożenia podczas pracy przy biurku, ale sprawdzi nawet pracę serca i nasz sposób oddychania. Takie dane będą prowadziły do odczytów poziomu stresu.

Każdy z nas wie, że praca w biurze, gdzie spędzamy mnóstwo czasu bez ruchu, wpływa dosyć niekorzystnie na nasze zdrowie. Właśnie do tego celu powstała Darma. Ma uzmysłowić w większym stopniu problem i starać się przeciwdziałać. Jeśli nie da się wyjść na przerwę i zrobić dłuższy spacer, a najlepiej krótką trasę biegową, to przynajmniej poprawimy postawę ciała, która niepoprawna w dłuższym czasie także ma wpływ na organizm. Tak samo jeśli chodzi o nerwy. Często biurko to synonim stresu w pracy, więc warto je monitorować. Na podstawie zebranych danych witalnych, aplikacja zaproponuje pewne aktywności dla użytkownika.

Przykladowo, gdy zostanie wykryte zbyt długie siedzenie, odpowiednie powiadomienie wyśle sygnał do wstania i rozciągnięcia się oraz krótkiego rozruchu w pomieszczeniu. Szkoda, że musi nam o tym przypominać poduszka… Czasem jednak pracy jest tak wiele, że zapominamy o tak podstawowych odruchach. Zaczniemy się garbić, sensory wykryją złe ułożenie ciała i natychmiast zaalertują, by się poprawić! Dla poprawy samopoczucia, czyli ograniczenia poziomu stresu, który zostanie wykryty w trakcie siedzenia, program zarekomenduje chwilę przerwy i podpowie jak wejść w krótką formę medytacji i relaksu (aż do spowolnienia pracy serca). Zbierane informacje możemy także przeglądać na wykresach i to z różnych okresów.

Prototypowa wersja poduszki jest już gotowa i pojawi się wkrótce na Kickstarterze, gdzie będzie poszukiwać środków do produkcji. Baterię rozłożono tak, byśmy nie czuli jej pod sobą. Ma wystarczyć na pracę przez cały miesiąc. Finalną wersję wyceniono na 250 dolarów.

źródło: Darma via engadget.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *