Cubilo

Rynek pokazał już serię ciekawych gadżetów do monitorowania naszego wypoczynku. Najczęściej są to rozwiązania integrowane ze sportowymi zegarkami, czy bransoletkami fitness, ale w tej wersji mają pewne ograniczenia. O wiele bardziej rozwinięte są wyspecjalizowanie urządzenia do analizy snu, których nie musimy ubierać, ale przynajmniej zainstalować w swojej sypialni. Najlepsze są te pod pościel, bo najdokładniejsze. Na blogu pokazywałem już kilka takowych wynalazków i wszystkie mają zaawansowane opcje i algorytmy przetwarzania. Ciężko zaproponować coś nowego.

Jeśli trudno zaprojektować coś unikatowego, to może po prostu warto zadbać o odpowiednią integrację z obecnymi systemami. Tą drogą poszli autorzy Cubile. Od strony techniczne mamy coś już znanego – wkładkę do łóżka, która potrafi śledzić wiele parametrów związanych z wypoczynkiem. Od ruchu w trakcie snu, przez fazy i cykle snu, aż po detekcję oddechu i pracy serca. Obok jest też śledzenie warunków w jakich śpimy: temperatury pokoju, wilgotności powietrza, poziomu światła, czy hałasu. W zasadzie nic unikatowego.

Cubilo smart home

Dopiero powiązanie tych odczytów w czasie rzeczywistym z agregatami zdrowia daje odpowiedni, pełniejszy rezultat pomiarów. Od pewnego czasu rozwijają się platformy zdrowia, gdzie można korelować informacje. Apple HealthKit, czy Google Fit to jedne z bardziej znanych. Ta druga skupia się na razie głównie na aspektach sportowych, natomiast ta pierwsza idzie krok dalej i integruje dane związane ze zdrowiem. Z oboma współpracuje Cubilo, dzięki czemu cały system jest bardziej kompleksowy. Możemy szerzej ocenić wpływ poszczególnych danych z wielu innych (kompatybilnych) gadżetów. Im więcej będzie ich w platformach przybywać, tym ciekawsze raporty uzyskamy.

To nie jedyna ważna informacja w specyfikacjach tego monitoringu snu. Drugą, na którą warto zwrócić uwagę jest serwis IFTTT. Również o nim pisałem nie raz. Dla krótkiego przypomnienia, IFTTT to spoiwo dla Internetu Rzeczy, gdzie poprzez kanały (Cubilo ma swój własny) można łączyć je z innymi elementami sieci i budować akcje i automatykę działania. Wszystkie zadania możemy programować sami, więc zależnie od tego co posiadamy, można wykorzystać do zbudowania akcji. W przypadku Cubilo łóżko jest jednym z elementów, które wiążemy z działaniem innych, np.: oświetlenia, wentylatora, czy termostatu. W ten sposób stworzymy automatyczne działanie, nawet aktywując ekspres do kawy z chwilą naszego wybudzenia (to akurat można robić z wieloma opaskami fitness).

źródło: Kickstarter