Macie jeszcze pierwszą generację Apple Watcha? Nie pozbywajcie się zegarka, bo okazuje się, że model sprzed kilku lat ma całkiem wystarczające właściwości, by z 85% skutecznością wykrywać wczesne oznaki cukrzycy!

Na cukrzycę cierpi niestety coraz większy odsetek ludności naszej planety. Od lat mówi się też (ja przypominałem to nawet wczoraj przy okazji innego wpisu na temat czytnika glikemii), że trwają prace nad nieinwazyjnymi glukometrami. Apple i Fitbit chcą wdrożyć takowe czytniki w swoje smart zegarki, ale nie wiadomo kiedy to nastąpi. Raczej nie wcześniej niż w 2019 roku. Okazuje się, że część obecnych rozwiązań byłoby w stanie informować o wczesnych fazach cukrzycy, a więc w jej wykrywaniu na wczesnym etapie rozwoju.

Cardiogram

Urządzenia dla najbardziej potrzebujących, czyli cierpiących na zdiagnozowaną już cukrzycę są bardzo potrzebne, ale jest ich na rynku już sporo. Wyobraźmy sobie tracker aktywności lub smart zegarek, którego czujniki mogłyby ostrzec o wykryciu pierwszych oznak choroby. To równie ważne, ponieważ leczenie przy wcześniejszej reakcji może być dużo skuteczniejsze. Potraktujmy to jako system ostrzegawczy. O czym w ogóle mowa? O aplikacji Cardiogram, którą powinniście znać, bo już o niej na blogu wspominałem (korzystam zresztą z apki na swoim Android Wear). Program skupia się na monitoringu pracy serca i właśnie analizy tętna mają odróżnić rytm zdrowego i chorego na cukrzycę.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego razem z autorami Cardiogram przygotowali funkcję DeepHeart, która jest w stanie rozpoznać osoby chore na cukrzycę. Ma w tym bardzo dużą skuteczność, bo sięgającą aż 85%. Potwierdził to wyniki zebrane od 14 tysięcy użytkowników Apple Watcha i zegarków z Android Wear. To właśnie na tych dwóch platformach obecna jest aplikacja. W przetwarzaniu danych uczestniczyły algorytmy uczenia maszynowego. W badaniu wzięło udział dużo użytkowników, w tym te cierpiące na cukrzycę, nadciśnienie, czy bezdech senny. Sztuczna Inteligencja analizując dane jest w stanie wyciągać wnioski, więc czuję, że niebawem pojawi się więcej tego typu aplikacji i wcale nie będą potrzebne do tego ultra zaawansowane smartwatche.

Cardiogram już teraz może zintegrować swoje możliwości z glukometrami, ale najlepiej jakby to inteligentne zegarki posiadały takowe czujniki wewnątrz swoich kopert. Oprócz Apple Watcha DeepHeart byłby w stanie zwrócić podobne dane z zegarkami Garmina. Na razie jednak potrzebna jest certyfikacja FDA, dlatego obecnie Cardiogram nie może przekazywać informacji potwierdzających wczesny etap cukrzycy. Wyniki mogą jednak zachęcić do wizyty u lekarza, a to już coś.