BruxRelief

Niedawno dowiedziałem się czym jest bruksizm (tematy rodzinne przy stole ;)). Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że jest to poważna dolegliwość. Nocne zgrzytanie zębami to często efekt nerwów, a konsekwencją jest ścieranie się zębów. Do tego człowiek się nie wysypia. Na ten temat można poczytać sporo konkretów, więc nie dziwi nazwanie „choroby”. W dłuższej perspektywie czasu problem staje się bardzo kosztowny, a przecież jest jeszcze nieprzyjemność z samej dolegliwości. Cierpiący na bruksizm kupują specjalne szyny lub nakładki, które przeciwdziałają zgrzytaniu. Gadżet BruxRelief Biofeedback Therapy wycelowano dokładnie w to schorzenie.

Ubieralny wynalazek pojawił się w kampanii na Indiegogo, gdzie promuje rozwiązanie i poszukuje środków na realizację. Zamiast odwiedzać dentystę w celu dopasowania wkładki (kosztownej), producent proponuje moduł zewnętrzny. Chyba mniej inwazyjny dla ciała, choć i tak musi spać z czymś na głowie. Specjalny moduł przyczepiamy do rzuchwy oraz skroni, a dalej działając już specjalne mechanizmy. Mają niwelować efekty zgrzytania zębami. Przygotowano odmiany KITT Basic i KITT Plus, w których znajdują się EMG – elektromiografy.

BruxRelief

Elektromiografy służą do badań elektrofizjologicznych, których celem jest ocena funkcji mięśni i nerwów. Pomagają one diagnozowaniu chorób neurologicznych i układu mięśniowego. BruxRelief Biofeedback Therapy monitoruje sytuację mieśni szczęki, w tym oczywiście wychwytuje zgrzytanie. Całość skonstruowano tak, by w momencie wykrycia zgrzytania, element słuchawkowy sygnalizował i lekko wybudzał (bez przeszkadzania innym domownikom). W ten sposób bruksizm można wyeliminować bez umieszczania w buzi żadnych niewygodnych szyn. Co z komfortem modułu? Kwestia indywidualna. Podejrzewam, że autorzy o tym pomyśleli.

Na razie dysponują prototypem, natomiast docelowo ma on uzyskać ciekawszy design (co widać na załączonych grafikach). Oczywiście nie zabraknie aplikacji mobilnej na smartfon (w wariancie KITT Plus). Programik na mobilne platformy iOS oraz Androida zbierze odczyty i przekaże je do smartfona, gdzie można analizować sytuację. Z poziomu smartfona ustawimy też intensywność wibracji i spersonalizujemy całą terapię. BruxRelief Biofeedback Therapy to wyspecjalizowany model, a więc kierowany do węższej grupy klientów. Nie znaczy to, że takich nie ma, a z moim analiz wynika, że na bruksizm cierpi naprawdę dużo ludzi. Co z kosztem? Czy to tańsza alternatywa dla szyn (dla wkładek na pewno nie)? W crowdfundingu najniższe ceny to 159-199$ (ostatecznie będzie jednak drożej).

źródło: Indiegogo