Bond – stary wentylator na komendy Alexy

21 Mar 2018

Ze smart domami kojarzymy kilka najpopularniejszych rozwiązań, m.in.  termostaty, oświetlenie, żaluzje itp. Mało kto widzi w tej grupie inteligentne wentylatory. Od kilku lat można już włączać do automatyki klimatyzatory, ale smart wentylatorów jest dużo mniej. Sam o takich na blogu już pisałem. Ich największą wadą jest wysoka cena. Znalazł się sposób i na to. Bond to fajny moduł, który przemieni starszy model w inteligentny. Firma Olibra produkuje takie gadżety, a w tym roku rozwinęła ich możliwości o asystę Alexy.

Bond Alexa

Wspomniane modele z wyższej półki, m.in. Big Ass Fans proponują Alexę oraz kompatybilność z termostatami Nest, ale ich ceny to koszt 300-550 dolców. Bond wyceniono na 99$, więc jest ciekawszą opcją, zwłaszcza dla tych, którzy już posiadają zainstalowany wentylator. Element ten umożliwi dołączenie do scen typu smart home kolejne urządzenie. Wszystko działa w ten sam sposób jak podobne adaptery do klimatyzatorów, czyli poprzez sygnały IR lub RF, tj. podczerwień oraz radio. W ten sposób wentylator na pilota możemy obsłużyć cyfrowo. Jeden taki moduł połączy aż sześć wentylatorów, więc powinniśmy móc je grupować i łączyć jak każdy inny smart sprzęt. Mowa tutaj o budowaniu stref, poziomów itd.

Urządzenie należy jednak dobrze rozmieścić, by wentylator “widział” lub czuł Bonda (w przypadku tego pierwszego będzie nieco trudniej, bo kontakt musi być pod wiązkę IR). Przejdę jednak do ważniejszej sprawy, czyli do możliwości asystenta głosowego. System współpracuje z Alexą, ale też ze stacjami Google Home. Do wyboru mamy zatem asystentów głosowych Amazona lub Google. Szkoda, że zabrakło Siri. Nie ma kompatybilności z Apple HomeKit. Jest jednak aplikacja na iOS, jak i Androida. To ona pozwala na sparowanie i ustawienie łączności. Oczywiście możemy nadać pod komendę własną nazwę, by łatwiej wydawać komendy.

Powoli wszystko w segmencie inteligentnych wnętrz będzie otrzymywało pomoc poleceń głosowych, więc producenci starają się szybko dostosowywać do najnowszych trendów. Klimatyzowanie pomieszczeń jest po prosty jedną z takich rzeczy. Dopiszę jeszcze na koniec, że całość współpracuje również z serwisem IFTTT, więc urządzenie jest przygotowane do działania z naprawdę sporo bazą rozwiązań.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *