Automatic Pro – samochodowy adapter z 3G

22 Sie 2016

Automatic Pro to nowa wersja adaptera do komputera pokładowego, ale już z łącznością 3G

Automatic ProSamochody będą częścią Internetu Rzeczy prędzej czy później i nie tylko te najnowsze, którym producenci dodadzą czujniki i łączność. Każdy samochód po 1996 rok jest wyposażony w złącze OBD i to dzięki niemu będzie szansa na zintegrowania auta z nowoczesnymi technologiami. Jedną z pierwszych firm, które przygotowały bezprzewodowe “dongle” do tego złącza jest Automatic. Może powiedzieć, że prekursor, którego naśladuje wielu rywali (nawet Samsung posiada swoją odmianę takiego gadżetu). Spora konkurencja to konieczność wdrażania zmian i Automatic proponuje nową generację konektora.

Automatic Pro posłuży do tego samego celu, czyli dostępu do komputera pokładowego i diagnostki z poziomu aplikacji mobilnej. Różnicą nowej wersji będzie dodanie modułu 3G, czyli niezależności w dostępie dodanych. Do tej pory potrzebowaliśmy bezpośredniego połączenia między smartfonem a wtyczką, natomiast teraz informacje dotrą do nas zdalnie. Łączność komórkowa pozwoli lepiej wykorzystać wmontowany moduł i otwiera drogę do powstania nowych funkcji oraz poszerzy możliwości rozwiązania.

Trzecia już generacja Automatic rozwija się w konkretnym kierunku. Firma stale ulepsza funkcjonalność swojego serwisu i pozwala na łączenie go z Internetem Rzeczy. Wielokrotnie prezentowałem na blogu przykłady, m.in. użycia usług IFTTT. Samochód ma “rozmawiać” z innymi elementami, a 3G bardzo to ułatwi. Developer przygotował nową aplikację, a dane mają docierać do programu niemal non stop.

W USA oferowany będzie darmowy przesył przez 5 pierwszy lat i choć dane nie są kosztowne to zawsze jest to fajny prezent. Ciekawe jak z wariantem globalnym?

Automatic

Pierwsza generacja Automatic (łączność przez Bluetooth).

Sam Automatic Pro ma kosztować niecałe 130 dolarów. Łączność 3G to okazja do poszerzenia bazy aplikacji współpracujących z rozwiązaniem Automatic i spodziewam się, że najbliższe miesiące to potwierdzą. Poprawi się też wygoda działania. Nie trzeba będzie martwić się o łączność między donglem a smartfonem. Moim zdaniem rozwinięcie projektu o 3G to absolutna konieczność, zwłaszcza, że powoli świat korzysta już z idei “naczyń połączonych”, a samochód jest kolejnym kanałem przepływu informacji. Zyskają nie tylko alerty na temat wypadków, ale i śledzenie stylu jazdy kierowcy na odległość, a nie dopiero po podłączeniu się do komputera. Myślę, że i lokalizacja z 3G to dobre połączenie. Ułatwi odnalezienie pojazdu i to nie tylko na parkingu, ale być może podczas jazdy. Generalnie wszystko zależy od nowych funkcji, które aktywujemy przez kolejne aktualizacje i partnerów projektujących programy dla Automatic.

źródło: Automatic

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *