Apple Watch series 3 vs series 2 vs series 1 – jakie różnice?

31 Paź 2017

Pod koniec września na rynku pojawił się Apple Watch series 3, czyli smartwatch już trzeciej generacji. Nie oznacza to jednak, że wcześniejsze modele wypadają z oferty producenta. W sprzedaży jest kilka modeli inteligentnego zegarka. Część z nich wycofano już z produkcji, część jest dostępna w kolekcji jako tańsze warianty z różnym zakresem funkcji. Aktualnie możemy nabyć edycje: Apple Watch series 1, Apple Watch series 2 i Apple Watch series 3, ale na rynku wtórnym znajdziemy jeszcze najpierwszą generację urządzenia (z 2015 roku) oraz odmiany oferowane w 2016. Czym różnią się od siebie zegarki Apple Watch?

W tym wpisie postaram się pokazać najważniejsze różnice między trzema generacjami smart zegarków Apple. W każdym roku producent wprowadzał jaką istotną poprawkę, natomiast zachowywał kształt i design wearable, co utrudnia orientację w ofercie. Spróbuję nieco rozjaśnić sytuację i ułatwić porównanie Apple Watchów. Być może uda się też odpowiedzieć na inne pytanie: czy warto zamienić starszy model Apple Watcha na najnowszego Apple Watch series 3?

Apple Watch

Apple Watch series 1 vs series 2 vs series 3

Zacznę od krótkiej historii zegarków Apple Watch. Ułatwi ona zrozumienie aktualnej oferty Apple. W 2015 roku zademonstrowano pierwszą serię zegarków z Cupertino. Wtedy jeszcze po prostu Apple Watchów bez żadnych dopisków. Kolejne lata zaczęły już mocno modyfikować ofertę, zmieniając parametry poszczególnych generacji, ale i ingerując we wnętrze poprzedników. Tym sposobem na rynku znajdziemy więcej niż trzy serie zegarka: najpierwszego Apple Watch (2015), Apple Watch series 1 (usprawniony model pierwszej generacji), Apple Watch series 2, a także najnowsze Apple Watch series 3 i Apple Watch series 3 LTE.

Łącznie pięć opcji, choć nie wszystkie już sprzedawane w sklepach Apple. Gigant postanowił utrzymać sprzedaż modelu Apple Watch series 1 jako najtańszego wariantu jaki można w tej chwili nabyć oraz dwa najnowsze trzeciej serii, czyli model z i bez LTE. Apple Watch series 2 wypadł z oficjalnej kolekcji z uwagi na dublowanie funkcji i być może mały zamęt w rozróżnianiu sprzętu. Apple pozostawiło trzy możliwości. Zakup najbardziej przystępnego, ale i najuboższego series 1 bez GPS oraz series 3 z modułem GPS i najpełniejszego series 3 z GPS i LTE. Zegarek w wersji series 1 posiadał ten sam procesor co series 2, więc nie było potrzeby dublowania parametrów. Chodziło o wyraźne rozróżnienie funkcji, ale i cennika.

 • Apple Watch series 1 (38 mm) – 1199 zł (249 $)
 • Apple Watch series 1 (42 mm) – 1349 zł (279 $)
 • Apple Watch series 3 (38 mm) – 1599 zł (329 $)
 • Apple Watch series 3 (42 mm) – 1749 zł (359 $)
 • Apple Watch series 3 Nike+ (38 mm) – 1599 zł (329 $)
 • Apple Watch series 3 Nike+ (42 mm) – 1599 zł (359 $)
 • Apple Watch series 3 LTE – ( 38 mm) – brak w PL (399 $)
 • Apple Watch series 3 LTE – ( 42 mm) – brak w PL (429 $)
 • Apple Watche series 3 Nike + LTE (38 mm) – brak w PL (399 $)
 • Apple Watche series 3 Nike + LTE (42 mm) – brak w PL (429 $)
 • Apple Watch series 3 Edition LTE  (38 mm) – brak w PL (1299 $)
 • Apple Watch series 3 Edition LTE  (42 mm) – brak w PL (1349 $)
 • Apple Watch series 3 Hermes LTE  (38 mm) – brak w PL (od 1149 $)
 • Apple Watch series 3 Hermes LTE  (42 mm) – brak w PL (od 1199 $)

Apple Watch Nike + Edition

Warto jeszcze nadmienić, że w kolekcji zegarków Apple Watch jest specjalna edycja Nike+, czyli bardziej sportowy wariant tego samego wyrobu. W zasadzie nie różni go nic poza wykończeniem, czyli dostosowaniem wyglądu pod aktywność. Perforowany pasek ma zwiększyć oddychanie skóry, a jego elastyczność poprawić komfort noszenia w trakcie ruchu. Również wizualnie będzie się lepiej odróżniał od normalnych modeli, podkreślając sportowy charakter. Wewnątrz znajdziemy też dodatkową apkę Nike+ Run i dedykowane tarczki. Zegarek w edycji Nike+ jest oferowany tylko w trzeciej generacji i można go nabyć w tej samej cenie co Apple Watch series 3 i Apple Watch series 3 LTE (o ile w danym regionie odmiana “cellular” jest dostępna). Od niedawna klienci mogą też kupować same paski z kolekcji Nike – wcześniej dostępne tylko przy zakupie wariantu przygotowanego wspólnie z firmą Nike).

Apple Watch series 3 Nike+ Edition

Apple Watch series 3 z LTE

Teraz krótki akapit o najważniejszej zmianie wprowadzonej do smart zegarków Apple trzeciej generacji, czyli module LTE. Możliwości karty eSIM są istotną modyfikacją i rozszerzeniem funkcji smartwatcha series 3, ponieważ uniezależniają go od parowania ze smartfonem. Niezależny smartwatch to właśnie to czego oczekujemy od ubieralnego sprzętu. Do tej pory musieliśmy połączyć Apple Watcha z iPhonem lub być w zasięgu sieci W-Fi, by docierały do nas powiadomienia z telefonu, czy aktualizowały się na ręce dane aplikacji. Już w zeszłym roku aktualizacja systemiku watchOS 3 pozwalała na niezależne działanie programów, ale wymagały kontaktu z Internetem poprzez bezprzewodową łączność.

Apple Watch series 3 z LTE pozwala na samodzielną pracę, czyli pobieranie danych przez sieci komórkowe. Zegarek z modułami 3G/LTE zaczęły się upowszechniać (proponuje je już kilku gigantów posiadających w ofercie smart zegarki), choć wciąż modeli nie jest za dużo. Wpływ i wyznaczanie trendów przez markę Apple może w końcu wprowadzić ten typ urządzeń na odpowiedni poziom sprzedaży. Wystarczy tylko przejrzeć nieoficjalne dane na temat sprzedaży Apple Watch 3 z LTE, by to potwierdzić. Zdecydowana większość sprzedawanych na świecie zegarków Apple trzeciej generacji to te z LTE. Użytkownicy chcą posiadać pełnofunkcyjny, niezależny gadżet. Niestety polskich klientów muszę zmartwić. Apple Watch series 3 z LTE nie jest na ten moment dostępny w Polsce. Nie znajdziemy też konkurencyjnych wyrobów ze wsparciem 3G/LTE, więc na razie operatorzy w naszym kraju nie specjalnie dbają o swoich klientów. Być może jest zbyt małe zainteresowanie, choć może być też odwrotnie – jest małe zainteresowanie, bo nie ma oferty. Oczywiście również współpraca z producentami jest ważna, a ci nie widzą widocznie sensu na oferowanie takich urządzeń w Polsce.

W czym jeszcze jest problem z LTE? Apple Watch series 3 z LTE będzie wspierał różne pasma LTE i w dodatku nie pozwoli to na używanie sprzętu kupionego w jednym regionie w innym (brak zagranicznego roamingu). Zegarki dla USA, Kanady i Puerto Rico mają inne zakresy niż te dla Francji, Niemiec, Japonii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Nie ma więc co szukać zegarka w innych krajach, bo po prostu może on u nas po prostu nie funkcjonować (zwłaszcza, że żaden nasz operator nie wspiera standardu eSIM…).

Apple Watch 1 vs 2 vs 3 – różnice

W zeszłym roku najważniejszym usprawnieniem zegarka Apple Watch series 2 był dwurdzeniowy, szybszy procesor, moduł GPS oraz nowa kolekcja pasków i wykończenie koperty. W tym roku oprócz przyspieszenia chipa, nowych kolorów obudowy i kolejnych pasków najważniejszy jest oczywiście LTE. Te najwyraźniejsze zmiany widać w opisie wyrobu (np. dopisek GPS i LTE) oraz wyglądzie. Znacznie trudniej rozpoznać różnice skryte pod ekranem. Spróbuję pokazać te różnice, łącznie z ofertą kierowaną na polski rynek.

Apple Watche – wykończenie

Zacznijmy od wyglądu. Już wyżej pisałem, że generalny design Apple Watcha się nie zmienił. Trzy generacje mają ten sam kształt koperty oraz jej rozmiary, czyli 38 i 42 mm wielkości. Każda kolejna wersja miała jednak wprowadzać nowe opcje wykończenia obudowy. Series 2 wprowadziło odmiany ceramiczne, Series 3 tylko nowe kolory. Do dyspozycji są koperty ze stali nierdzewnej w różnych odcieniach, a także warianty Hermes (z paskami od znanej marki) i modele Edition (bardziej premium). W Polsce sprzedawane będą na razie (mam nadzieję, że na razie) tylko odmiany aluminiowe – zabraknie ceramicznych Apple Watch Edition i stali nierdzewnej.

 • Apple Watch series 1 – aluminium (silver lub space grey) z silikonowym paskiem
 • Apple Watch series 3 – aluminium (silver, space gray i gold)
 • Apple Watch series 3 z LTE – aluminium (silver, space gray i gold), stal nierdzewna (silver lub space black)
 • Apple Watch series 3 Edition – ceramika (biała lub czarna)

Paski możemy dobrać samodzielnie. Do wyboru są opcje silikonowe (wiele kolorów), skórzane, materiałowe, bransolety i nowe nylonowe odmiany z regulowanymi zapięciami. W ofercie są oczywiście paski 38 i 42 mm, ale zależnie od modeli mają swoje zakresy kolorystyki oraz wykończenia. Wszystkie paski współpracują z dowolną generacją Apple Watcha (uniwersalne złącze).

Apple Watch 1, 2 i 3 – różnice zewnętrzne

Oprócz nieco innych opcji wykończenia, czyli materiałów i kolorystyki, poszczególne zegarki Apple Watch (2015), Series 1, Series 2 i Series 3 różnią się pewnymi parametrami – głównie między pierwszymi generacjami a nowszymi seriami. Apple Watch (2015) i jego zmodyfikowany wariant Series 1 to zegarki odporne na zachlapania, z ekranami OLED o jasności 450 nitów. Nowsze modele, czyli te produkowane od 2016 roku (Series 2 i Series 3) proponują pełną wodoszczelność, czyli możliwość pływania z zegarkiem oraz jaśniejsze wyświetlacze z 1000 nitów. Nowsze generacje mają zatem lepsze właściwości ekranu. Między zegarkami Apple Watch nie ma żadnych różnic odnośnie przycisków oraz obrotowej koronki Digital Crown (może poza budową głośniczka i mikrofoników, których nie zalejemy wodą). Nie zauważymy też większych różnic w smukłości koperty. Chyba tylko ochrona wyświetlacza jest inna. Podstawowe modele korzystają z zabezpieczenia Ion-X, natomiast droższe warianty stalowe i ceramiczne mają szafirową powłokę. Teoretycznie powinny być bardziej odporne na zarysowania.

Apple Watch 1, 2 i 3 – różnice wewnętrzne

Różnice wewnętrzne przedstawie w poniższym porównaniu. Lepiej pokaże najważniejsze zmiany wprowadzane przez kolejne lata. Tutaj tylko podkreślę najważniejsze modyfikacje. Apple Watch (2015) i Apple Watch series 1 to prawie ta sama jednostka. Jedyną zmianą jest procesor. Pierwszy smartwatch w ofercie Apple ma chip z jednym rdzeniem (procesor S1), natomiast Series 1 wprowadzony w 2016 rok otrzymał dwurdzeniową jednostkę (zegarek powinien być szybszy). Podwojono też pamięć.

Apple Watch series 2 ma bardzo podobne parametry do series 1, ale inny chip (S2) dostosowany do współpracy z GPS, większą baterię i jaśniejszy wyświetlacz. Z kolei series 3 to kolejne ulepszenia procesora (S3 + W2), które umożliwiają niezależne działanie z LTE (Siri prosto z nadgarstka bez iPhone’a). Trzecia generacja z modułem LTE otrzymała jeszcze więcej pamięci na dane (16 GB). Od trzeciej generacji poprawiono też anteny. Wszystkie modele korzystają z technologii Force Touch, czyli rozpoznawanie siły nacisku palca na ekranie.

 • Apple Watch (2015): chip S1, czytnik tętna, akcelerometr, żyroskop, miernik światła, odporność na zachlapania, 4 GB, Force Touch
 • Apple Watch Series 1: dwurdzeniowy chip S1P, czytnik tętna, akcelerometr, żyroskop, miernik światła, odporność na zachlapania, 8 GB, Force Touch
 • Apple Watch Series 2: dwurdzeniowy chip S2, czytnik tętna, akcelerometr, żyroskop, miernik światła, odporność na zachlapania, 8 GB, GPS, Force Touch
 • Apple Watch Series 3 (GPS): dwurdzeniowy chip S3 + W2, czytnik tętna, akcelerometr, żyroskop, miernik światła, barometr (wysokościomierz), pełna wodoodporność, 8 GB, GPS, Force Touch
 • Apple Watch Series 3 (GPS + LTE): dwurdzeniowy chip S3 + W2, czytnik tętna, akcelerometr, żyroskop, miernik światła, barometr (wysokościomierz), pełna wodoodporność, 8 GB, GPS, 16 GB, LTE, Force Touch

Należy jeszcze podkreślić, że wszystkie smart zegarki Apple: ten pierwsze z 2015 roku, Series 1, Series 2 i Series 3 otrzymały aktualizację systemu WatchOS 4. Wszystkie modyfikacje interfejsu uwzględniono w obsłudze, natomiast z racji lepszych parametrów i dodatkowych modułów najnowszego Apple Watcha trzeciej generacji, część funkcji aplikacji może działać tylko na tym wariancie, np. streamowanie muzyki online.

Apple Watch (2015) vs Series 1 vs Series 2 vs Series 3 – wnioski

Myślę, że wnioski z porównania są proste, przynajmniej na naszym rynku. Jeśli jesteśmy posiadaczami zegarka w odmianie Series 2 to nie ma co przyglądać się najnowszemu Series 3. Jeśli jednak jesteśmy nowym klientem i kupujemy smartwatch Apple pierwszy raz to wraz z nowszą generacją otrzymamy szybsze urządzenie (0 70% i wydajniejsze użytkowanie bezprzewodowego połączenia o 50%), z szerszym zakresem personalizacji (nowe kolory koperty). Wciąż najtańszym wyborem będzie wariant Series 1 o podstawowych parametrach (bez GPS).

Od 2016 roku udaje się poprawić wyniki pracy baterii na jednym ładowaniu, więc powinniśmy uzyskać 18 godzin (lub ok. 2 dni) zależnie od sposobu użytkowania (niezależnie czy posiadamy model z GPS, czy z LTE). Na dzień dzisiejszy w Polsce nie mamy możliwości zakupu modelu z modułem LTE, więc nie mamy “problemu” związanego z wyborem.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comments (2)

 1. Wszystko fajne, tylko edycja Nike dostępna jest począwszy od pierwszej generacji zegarka (Apple Watch Sport). Lekcja słabo odrobiona.

  1. W chwili pisania można ją było kupić tylko w wersji używanej (lub zalegającej na jakiejś aukcji). Chodziło wyłącznie o modele oficjalne dostępne przez Apple. Lekcja odrobiona wzorowo 😛

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *