W zeszłym roku Apple rozdzieliło systemy na iPhone’a i iPada, bo od jakiegoś czasu i tak obie edycje platformy zaczęły mocno się różnić. Na wczorajszym WWDC przedstawiono nowości dla obu. Teraz skupię się na iPadOS 14. Nowa wersja software’u uwzględnia poprawki UI, ale też ulepszenia dla rysika Pencil. Tryb „Scribble” ma umożliwić korzystanie z odręcznego pisma w szerszym stopniu. Jest nowy sidebar, widgety, nowy search i kilka innych rozwiązań, które mają poprawić komfort użytkowania tabletu Apple.

iPadOS 14

Scribbles w iPadOS 14

Pierwsze iPady wyglądały jak przerośnięte iPhone’y. Dopiero z czasem system dopieszczano pod większy ekran, który dawał przecież o wiele więcej możliwości. Inaczej też korzystamy z wyświetlacza o większym obszarze, więc to naturalne, że zaczęły się pojawiać różnice z iOS na telefonie. Dopiero jednak od zeszłego roku powstał iPadOS. Modyfikacji przybyło i to na korzyść iPada. 14 odsłona tabletowego OSu (a druga w wyspecjalizowanej wersji) udoskonaliła współpracę z Pencilem. Rysik od Apple i tak potrafił już wiele, ale ograniczano go do poszczególnych aplikacji. Taki notatnik mocno na tym tracił, więc iPadOS 14 wyzwoli Pencila.

“Scribbles” pozwoli używać cyfrowe piórko niemal wszędzie. Chodzi o uwolnienie jego potencjału poza aplikacjami. Przecież notować warto w różnych miejscach. Rywale (np. Samsung i Microsoft) oferowały tego typu narzędzia już wcześniej. Apple się zreflektowało, że trzeba jednak dać swoim klientom więcej. Jak zwykle panuje tu strategia kontrolowanego uwalniania potencjału, czyli powolnego dawania użytkownikom kolejnych opcji, które teoretycznie powinny znaleźć się w systemie już dużo wcześniej. W polach do pisania klawiaturę można zastąpić odręcznym pismem, m.in. przy wyszukiwaniu. Odręczne zapiski można dodawać do przypomnień – tu też taki tekst będzie przemieniany na czcionkę. iPadOS ma rozpoznawać też język, w którym piszemy. Przybędzie nowych gestów dla Pencila, np. przekreślając słowa usuniemy wyrazy. Obejmując je w kółeczko – zaznaczymy. Oprogramowanie rozpozna kształty, by przemieniać poszczególne zapiski w nieco ładniejsze strzałki, oznaczenia itd.

iPadOS 14 Home Scribble

 

iPadOS 14 – nowy Sidebar i Search

Duży obszar roboczy to mnóstwo miejsca na różnego rodzaju manu. Na iPadzie aplikacje Zdjęcia, Notatki, Pliki, Apple Muzyka i Kalendarz otrzymają nowy sidebar boczny. Ułatwi to poruszanie się po programach i korzystanie z poszczególnych funkcji. Nawigacja ma być przez to wygodniejsza. Poprawią to też nowe toolbary. Przyspieszą działanie przy najważniejszych funkcjach. Mają trochę lepiej imitować desktopowe podejście. Daleko jeszcze do działania w stylu macOS, czego Apple oczywiście raczej nie chce. Widać jednak, że spójność między platformami jakaś jest. Wygląda mi to też na długofalowy proces. Być może w ramach łączenia iPada z Macbookiem, ale to na bank swoje potrwa.

Przebudowano też Search, czyli wyszukiwarkę systemową. Ma służyć teraz do przeszukiwanie prawie wszystkiego, co mamy na iPadzie. Od plików, przez kontakty, po informacje lub zwyczajne zapytania. Bardziej uniwersalnie. Wszystko łącznie ma działać w ramach New Compact Design. Nie trzeba będzie wychodzić z aplikacji, by uruchomić Search. Powiadomienia o telefonach z iPhone’a, a także połączeniach z FaceTime/Skype nie będą w końcu zajmować całego wyświetlacza. Pojawią się w małych chmurkach.

iPadOS 14 Home Screen

iPadOS 14 – Home Screen i nowe widgety

Nowy iPadOS 14 ma jednak nawiązywać do zmian jakie wprowadzono w iOS 14. Może to teraz oddzielne firmware’y, ale łączy się trzon podobnych opcji. iPadowy system ma nawiązywać do nowinek dostępnych na iPhonie. Mowa tu przede wszystkim o nowym Home Screen oraz widgetowych modułach i App Library dla tego widoku. Motyw główny może bazować na większych okienkach. Widgety te mają zajmować lewą część systemu (kolumnę) i przypominać w działaniu sekcję Dzisiaj na iPadzie. Tryb Smart Stack ma zmieniać zawartość widgetów wobec lokalizacji, czasu i naszej aktywności, by te okienka dostarczały przydatne informacji zależnie od danej chwili/pory.

Jest też kilka innych poprawek w ramach wielu innych aplikacji, np. komunikatora iMessages, gdzie część przekazu będzie wyświetlała się nad avatarami na liście kontaktów (jak w iOS 14). iPadOS 14 zyska ARKit 4. Pojawi się nowe Depth API, które wykorzysta skaner LiDAR w iPadach Pro. Rzeczywistość Rozszerzona (AR) ma kolejny raz poprawić w ten sposób odbiór precyzję wyświetlania wirtualnych treści. Apple obiecuje też poprawki zwiększające poziom bezpieczeństwa, lepszą Siri, udoskonalone mapy i ulepszenia w apce Apple Dom.  Safari otrzyma wbudowanego tłumacza. Zapewne wiele nowinek jeszcze dojdzie, bo do premiery jeszcze kilka miesięcy. Część funkcji Apple prezentuje zwykle trochę później. Mogą być drobne, ale praktyczne. Aha, dorzucę jeszcze listę kompatybilności z iPadami. iPadOS 14 zainstalujemy na:

  • iPad Pro 12.9 cala (4th gen)
  • iPad Pro 11 cali (2nd gen)
  • iPad Pro 12.9 cala (3rd gen)
  • iPad Pro 11 cali (1st gen)
  • iPad Pro 12.9 cala (2nd gen)
  • iPad Pro 12.9 cala (1st gen)
  • iPad Pro 10.5 cala
  • iPad Pro 9.7 cala
  • iPad (7th gen)
  • iPad (6th gen)
  • iPad (5th gen)
  • iPad mini (5th gen)
  • iPad mini 4
  • iPad Air (3rd gen)
  • iPad Air 2

źródło: Apple.com