Apka Gudak zamieni iPhone’a w jednorazowy aparat

17 Lip 2017

Gudak

Już nie raz pisałem na blogu o zaletach, ale i wadach współczesnych aparatów fotograficznych. Pstrykamy dużo, nie zastanawiając się specjalnie nad efektami, bo przecież wszystko potem można wykasować lub wybrać najlepszą fotkę z szybko wykonanej serii zdjęć. Co prawda na sklepowe półki wracają modele w stylu Polaroida, ale o jednorazówkach już chyba nikt nie pamięta. Te aparaciki były kiedyś do kupienia w każdym sklepie, pozwalając na niedrogie wykonanie kilkudziesięciu zdjęć na kliszy (potem do wywołania).

Gudak to aplikacja, która pozwoli poczuć tamten klimat we własnych rękach. Program na iPhone’a przemieni smartfon w jednorazowy aparat, dając nam do dyspozycji funkcje z jednorazówki. Ograniczymy w ten sposób właściwości fotograficzne telefonu, by sprawdzić jak to się kiedyś robiło bez wsparcia nowoczesnych trybów. Będziemy musieli skupić się na kadrach, ograniczać użycie i dbać o wiele spraw. Dzisiaj fotki robimy bezdusznie. Gudak chce zwrócić uwagę właśnie na ten element obecnych technologii.

Gudak

Użytkownik otrzyma możliwość wykonywania maksymalnie 24 zdjęć na dobę. Do tego jest wirtualne laboratorium, które “wywołuje” zdjęcia po pewnym czasie (konkretnie trzech dni). Ten czas oczekiwania ma wywołać w nas chęć do obejrzenia zdjęć jak wspomnień (dokładnie tak, jak to było kiedyś, gdy wracało się z wakacji i dopiero po dłuższym czasie oglądało efekty prac fotografa). Autorzy przygotowali nawet motyw jednorazowego aparatu z wizjerem, który nie robi nic poza wyświetlaniem obrazka, ale w ten sposób ogranicza wszystko do minimum (taki przystawkowy, prawdziwy gadżet byłby tu super dodatkiem). Oferowanych jest też kilka efektów i filtrów, które mają lekko zepsuć zdjęcia – w sposób losowy. To również dodanie klimatyczności (często zdarzało się, że zdjęcia nie wychodziły, zasłaniając najważniejsze obszary).

Każdy z nas przyzna, że dziś zdjęć robimy dużo, ale szybko o nich zapominamy. Kiedyś robiło się je rzadziej, ale wracało do nich częściej. Gudak chce to przywrócić, przynajmniej w jakimś stopniu.

źródło: Gudak

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comments (2)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *