Wczoraj wstępnie oceniłem słuchawki Amazfit PowerBuds, ale to nie jedyne „TWS”, które Huami pokazało na targach CES w Las Vegas. Nadrabiam zaległości i wrzucam na blog informacje o mniej typowym gadżecie – modelu Amazfit ZenBuds. „Słuchawki” te, bo nie do końca chyba można je tak określić, mają służyć jako smart zatyczki z trackerem jakości wypoczynku. Coś podobnego wprowadziło kiedyś Bose, ale poległo. Zaprzestało produkcji modelu Bose Sleepbuds. Teraz tę niszę chce zagospodarować chiński producent wearables.

Huami Amazfit ZenBuds smart zatyczki do spania

Amazfit ZenBuds z kołysankami i izolacją

Można nawet śmiało powiedzieć, że ZenBuds to praktycznie zastępstwo dla niedostępnych już Sleepbuds. Oba modele posiadają zbliżone możliwości i przeznaczenie. Najwyraźniej Huami widzi okazję do pokazania błędów Bose? A może po prostu chce jeszcze mocniej rozwinąć portfolio, prężąc muskuły w ubieralnej sekcji. Smart zatyczki mają przyjemnie leżeć w uszach, tj. nie przeszkadzać w spaniu. Ich waga jest niemal niewyczuwalna. 2 gramy to jeszcze mniej od AirPodów (ważących po 4 gramy każda). Dopasowane wkładki mają komfortowo utrzymywać moduły w kanałach, co będzie miało znaczenie dla wyciszania oraz inteligentnych opcji.

Słuchawki do spania wyposażono w specjalne tłumienie hałasów z otoczenia, by ułatwiać zasypianie. Jeśli samo odcięcie nie wystarczy, przez słuchawki będą płynąc relaksacyjne dźwięki (różne przyjemne odgłosy: od strumienia wody, przez ćwierkanie ptaków, po szumy morza). Z kolei czujniki ruchu mają śledzić aktywność i rozpoznawać etap wejścia w sen. W odpowiedniej chwili wyciszą dźwięki i pozostaną zatyczkami. Analizy snu będą zbierane do aplikacji mobilnej, w której prześledzimy wyniki. Tutaj oczywiście otrzymamy sugestie dot. zmian, by poprawiać efekty. Wykresy pokażą zapis z ruchu, ogólnej jakości snu oraz tętna z całej nocy. To na podstawie tych odczytów zobaczymy rekomendacje. Tryb ten będzie przypominał dziesiątki innych trackerów tego typu (najczęściej w naręcznej formie).

Huami Amazfit ZenBuds słuchawki do analizy snu

ZenBuds – tętno i smart budzenie

Jeśli chodzi o jakość audio to można liczyć na niezły poziom, gdyż za przetworniki odpowiedzialna jest firma Knowles. Mają wystarczyć do wymienionych wyżej celów. Czy ZenBuds się nadawać do słuchania muzyki? Teoretycznie bateria pozwala na 8 godzin ciągłej pracy, ale głównie w ramach analiz przez sensory plus trochę audio przy zasypianiu oraz przy delikatnym wybudzaniu w odpowiednim momencie z rana (to smart budzik w uchu). W etui mamy bank energii (56h), więc zestaw przypomina prawdziwie bezprzewodowe smart słuchawki. Spokojnie możemy zabrać Amazfit ZenBuds na wyjazd, gdzie zwykle liczymy na wypoczynek (np. w delegacji, gdy musimy być wyspani do pracy). Sumując – słuchawki dysponują izolowaniem, usypianiem, analizami snu oraz inteligentnym wybudzaniem. Na razie gadżet nie ma ceny, a i data premiery jest nieznana. Trudno też przewidzieć, czy pojawią się gdzieś poza Chinami. To całkiem możliwe.

źródło: amazfit.com