ALYT Smart Home Manager – hub dla Internetu Rzeczy

13 Kwi 2014

Już niedługo takie urządzenia jak ten dzisiaj prezentowany, będą stały w większości domów. Mowa o hubach do obsługi inteligentnego domu, czyli całego Internetu Rzeczy w mieszkaniu. Nie jest to pierwszy, ale i nie ostatni sprzęt tego typu. Da nam jednak kolejny wybór. ALYT Smart Home Manager pojawił się w kampanii na Indiegogo, gdzie stara się zebrać fundusze na dalszy rozwój. Aby ta ciekawa platforma z Androidem pojawiła się na rynku w finalnej wersji, potrzeba zebrania 100 tysięcy dolarów. W chwili pisania osiągnięto 1/4 tej sumy, ale do końca pozostało prawie dwa miesiące.

Do czego przyda się taki gadżet w naszym domu? Wkrótce pojawiać się będzie coraz więcej przedmiotów, wyposażenia domu, akcesoriów i innych urządzeń sterowanych ze smartfona, więc dobrze je wszystkie móc mieć pod kontrolą z jednego miejsca. ALYT pozwoli na pełne powiązanie wszystkich tego typu bajerów rozmieszczonych po pokojach i zarządzanie nimi w lepszy i łatwiejszy sposób. Jest to zestaw typu oper source + DIY (czyli zrób to samemu). Ma zagwarantować wiązanie gadżetów w sieć indywidualnie potrzebnych rozwiązań. Pozwoli spiąć system ochrony domu, użycie i zarządzanie energią, być centrum dla rozrywki i mediów, ale i umożliwić automatyzowanie wszystkiego.

Oczywiście mówimy o smartfonie lub tablecie jako panelu sterowania. ALYT skupił się na systemie iOS i Android. Przede wszystkim, producent chce abyśmy przestali myśleć, że inteligentny dom i zarządzanie nim to projekt science fiction. Już teraz możemy zastosować mnóstwo gadżetów, a stworzenie sieci nie jest wcale takie trudne. Hub ma to jeszcze bardziej uprościć. Prosta procedura instalacji i łatwość dołączania kolejnych elementów ma tu być przewagą konkurencyjną. ALYT skupi wiele standardów łączności: od Bluetooth 4.0, przez Wi-Fi, Z-Wave ZigBee, aż po sieci komórkowe, czujniki podczerwieni, no i DLNA. Zapomniałbym o zbliżeniowym NFC.

Wszystko ma potrwać najwyżej kilka minut i być równie proste co podłączenie odtwarzacza filmowego do TV. Całość to coś w rodzaju mini komputera ze wszystkimi znanymi opcjami łączności, slotami na karty pamięci, głośnikiem, mikrofonem. Nad nimi pracuje Android, co ułatwia komunikację z mobilnymi urządzeniami.Dedykowana aplikacja mobilna na smartfony i tablety ma nie tylko pomóc sterować i zarządzać urządzeniami w sieci, ale i uczyć się naszych przyzwyczajeń, aby jak najwięcej akcji mogło zostać zautomatyzowanych. Ważna tutaj będzie łatwość integracji z innymi mobilnymi programami służących do obsługi sprzętu tworzącego naszą sieć.

Otrzymamy możliwości tworzenia akcji, powiązań, reakcji na działania lub okres dnia. To co właśnie pojawia się na rynku i powoli upowszechnia. Chodzi np. o automatyczne włączanie światła, gdy nastąpi jakaś akcja (konkretna pora dnia, aktywacja wraz z czujnikiem zmierzchu, czy budzikiem alarmowym). ALYT Smart Home Manager jest stale rozwijany, a jeśli uda się zebrać wymaganą kwotę, hub trafi na rynek pod koniec roku. Warto też zwrócić uwagę na ciekawy i nowoczesny design całej stacji, która może konkurować pod tym względem z Ninja Sphere.

źródło: Indiegogoalyt.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *