ALEX app

Ubieralnym technologiom łatwiej dzisiaj dotrzeć do klienta, więc przeróżne rozwiązania próbują zaciekawić nas swoimi możliwościami. Sporo z gadżetów skupia się na monitoringu naszego zdrowia, a analizy postury można do nich zaliczyć. Segment wearable pokazał już kilka fajnych urządzeń do tego celu. Badały przeważnie sytuację za biurkiem, kiedy to nasz kręgosłup cierpi najbardziej przy długiej pracy. ALEX jest koreańskim projektem z przeznaczeniem właśnie dla naszego ciała.

Model pojawił się ostatnio na Kickstarterze, gdzie promuje swój wynalazek i zbiera fundusze. Firma NAMU proponuje system zakładany na głowę, skąd zbierane są odczyty. Koncentruje się na odcinku szyjnym, więc styka właśnie z tym rejonem. W tym momencie wtrącę, że z badań, które czytałem w zeszłym roku, wynika, iż era smartfonów powoduje, że coraz większa liczba z nas ma większe problemy właśnie z tymi wyższymi kręgami.

Dorzucam śmieszne zobrazowanie naszej ewolucji. foto z uprightpose.com (o ich gadżecie też pisałem).
Dorzucam śmieszne zobrazowanie naszej ewolucji. foto z uprightpose.com (o ich gadżecie też pisałem).

W przypadku ALEX pomoc jest kierowana zarówno do użytkowników komputerów stacjonarnych, jak i smartfonów lub tabletów. Chodzi o poprawne ułożenie głowy i staranie się pozbycia złych nawyków. W zestawie jest aplikacja mobilna zbierająca odczyty, a samo urządzenie wyposażono w czujniki oraz wibracje przypominające o odpowiedniej posturze (taki „pajączek” dla odcinka szyjnego). W apce można dostosować pewne ustawienia, łącznie z doborem reakcji na kąt ułożenia głowy (radziłbym, by doradził nam w tym specjalista).

Mobilne narzędzie w telefonie ma pomóc w analizie progresu, czyli obserwacji dobrych nawyków. W powiązanych załączam kilka alternatyw.

źródło: Kickstarter