Apple AirPlay 2 – teraz z multi-room

8 Cze 2017

AirPlay 2

Z protokołu AirPlay korzysta dziś bardzo dużo urządzeń audio i video. Bezprzewodowy system z ekosystemu Apple pozwala na połączenie się z gadżetami tego producenta. iPhone i iPad już od dawna są częścią sieci muzycznych, będąc panelem sterowania i nawigacji dla naszych playlist oraz albumów. Na WWDC 2017 zapowiedziano AirPlay 2, które będzie częścią aktualizacji systemu iOS 11. Nowa wersja AirPlay to przede wszystkim brakujący multi-room.

AirPlay 2 z multi-room to wsparcie bezprzewodowego streamingu muzyki pomiędzy kompatybilnym sprzętem. Z nowej wersji łączności ma korzystać spora liczba modeli głośników i sprzętu grającego. Na konferencji wymieniono takie marki jak: Naim, Bose, Bang & Olufsen, Devialet, Dynaudio, Bowers & Wilkins, Bluesound, Denon i wiele innych. Nasze zbiory muzyczne będzie też można kontrolować z Apple TV, czyli ekran telewizora. Pośród urządzeń znajdą się też Beatsy oraz niedawno zapowiedziany smart głośnik HomePod (w domowej sieci można uwzględniać wiele sztuk nowego urządzenia i to był pewnie główny powód startu AirPlay 2). Czy elementy będą ze sobą współpracować? Sądzę, że tak.

AirPlay 2 Apple TV

Niestety nie wiadomo na razie nic o wstecznej kompatybilności z pierwszą generacją urządzeń z AirPlay. Na pewno AirPlay 2 to duży krok w segment audio wyższej jakości, a to może powodować (choć nie musi) mniejszy zakres współpracy z poprzednim sprzętem. Aktualizacja to głównie soft, ale może wymagać jakichś zmian z hardwarem. Nie będziemy musieli wymieniać smartfonów (o ile pozwolą na update do iOS 11). Interfejs pozwoli zarządzać pomieszczeniami, grupowanie ich, kontrolę ustawień głośności itp. Spodziewam się też integracji z platformą Apple Home. Nie zapominajmy o dostępnie do komend Siri.

Producenci będą mogli aktualizować swoje wyroby przy użyciu HomeKit dla Apple Music. Ciekawi mnie jak wyglądać będzie integracja z panelem Apple. Wielu producentów korzysta przecież z własnych, naprawdę bogatych programów do zarządzania ustawieniami.

źródło: Apple

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comments (3)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *