Adidas Telstar 18

Wiem, że to żaden news, bo piłkę Telstar 18 zaprezentowano już w listopadzie, ale dopiero dziś miałem czas się jej dokładniej przyjrzeć. O inteligentnych modelach przeróżnych piłek pisałem na blogu już wielokrotnie (sporo z nich możemy bezproblemowo nabyć w sklepach) a to nie tylko z uwagi na profil i branżę, ale i moje zainteresowania prywatne. Od małego chłopaka jest piłkarzem i wszystkie nowinki związane z piłką nożną nie są mi obojętne. Wychowałem się na Kapitanie Tsubasie, więc ;). BTW: właśnie zapowiedziano nowy sezon tej animacji na 2018 rok!

„Telstar 18” to oficjalna piłka Mistrzostwa Świata 2018. FIFA na każdą większą imprezę zleca wykonanie specjalnej, charakterystycznej piłki, która ma kojarzyć się z imprezą. Zwykle dotyczy do designu i właściwości (okazuje się, że z generacji na generację można tu coś poprawić). Od kilku lat do dyspozycji są nowe technologie, dzięki którym piłka do kopania zyskuje nowe możliwości. Mowa o elektronice. Ta zwykle używana jest w trakcie meczów zewnętrznie (wszystkie goalline’y itp.), ale od pewnego czasu można już wbudować do środka. Piłka Adidasa nie jest pierwszym smart modelem tego producenta, ale właśnie czas mundialu jest okazją do wypromowania pewnych rozwiązań.

Spójrzmy najpierw na stylistykę. Telstar 18 jest inspirowana modele z 1970 roku (zresztą o tej samej nazwie). Tamten model był pierwszą oficjalną „meczówką” niemieckiego producenta. Ciekawostka: przygotowano ją specjalnie pod czarno-białe TV, by była lepiej odbierana na odbiornikach – stąd nazwa „the star of television”. Wewnątrz piłki zmieszczono kilka czujników oraz modułów do bezprzewodowej komunikacji ze smartfonem. Chip NFC ma przy okazji ułatwić parowanie z aplikacją. Tą przygotowano dla platform iOS oraz Androida. Trzeba też pamiętać o kompatybilności z Near Field Communication, a więc smartfonami z tym modułem. Już sporo urządzeń jest w niego wyposażonych.

Przejdźmy do konkretów. Niestety, od strony technologicznej w Telstar 18 nie znajdziemy funkcji znanych ze smart piłki Adidas miCoach Smart Ball. To nie jest nowsza generacja tamtego wariantu. Chip NFC w piłce jest pasywny. Niestety nie ma tu sensorów monitorujących aktywność. Szkoda. Nie za bardzo rozumiem dlaczego. Może FIFA nie pozwala na ich wdrożenie do oficjalnej piłki mistrzostw. Rejestrowałaby mnóstwo informacji. Czy takowe by się nie przydały? Kolejne statystyki byłyby fajne dla widzów, a dla klientów fajnym rozwinięciem interakcji z danymi z treningu lub gry. Aplikacja na smartfony ma generować wyzwania zależne od lokalizacji. Mowa o konkursach, ekskluzywnych materiałach i to w zasadzie tyle… Pozostaje cieszyć się nowymi właściwościami związanymi z wykończeniem i wpływem na grę.

źródło: Adidas