Adidas RocketBallz – inteligentny kij baseballowy

12 Cze 2015

Świat sportu otrzymuje właśnie nowy typ akcesoriów i dodatków: inteligentny ubiór, ale i sportowe wyposażenie nowej generacji. W przypadku tego drugiego chodzi mi o usprawnienie sensorami, czyli nowoczesny rodzaj połączonych ze smartfonem czujników, które pomagają polepszyć technikę ruchu. Większość sensorów skupia się na analizie naszego ruchu: biegu, tempa, a nawet położenia stóp, by unikać kontuzji. Oprócz stylu poruszania się są też dyscypliny, w których liczy się przede wszystkim technika uderzenia lub opanowania sprzętu. Na blogu dawałem już przykład inteligentnych kijów golfowych, czy rakiet tenisowych. Teraz czas na kij baseballowy, który przecież może zbierać te same dane. Adidas zaproponuje niebawem swój wariant takiego gadżetu.

 Czujniki na kiju baseballowym są już oferowane na rynku. Tak wielkie firmy jak Adidas nie mogą jednak odpuścić potencjału takich zabawek. Oczywiście celem jest poprawa umiejętności, czyli tzw. skilla. Zwykle pomaga w tym trener, bo widzi błędy i zaraz podpowiada o błędach i propozycjach korekty. Czujniki w kiju mogą robić to za takie oczy, ale w wirtualny sposób, tj. z sugestiami w aplikacji mobilnej na smartfon lub zegarek. Producent niebawem wprowadzi do sprzedaży kij o kodowej nazwie EQT X3 RBZ i będzie on przeznaczony do gry rekreacyjnej (amatorskiej), ale i profesjonalnej. Czujniki są tak skalibrowane, że ich algorytmy przetwarzania ruchu potrafić mają wychwycić najdrobniejsze błędy w technice uderzenia.

Przypominają rozwiązania z rakiet tenisowych i kijów golfowych, bo generalnie najważniejsze jest tutaj przeprogramowanie odczytów i analiz względem idealnego wzorca. Zawodnik ma otrzymywać dane na temat szybkości ruchu i siły uderzenia. Sprzęt jest odpowiednio wykonany. Kij ma być lekki, a uchwyt wygodny. Adidas ma wystartować z kijem RocketBallz od jutra i ma on kosztować ok. 400 dolarów. Dopiero wtedy dowiemy się jak czułe ma sensory i czy faktycznie będzie je można wykorzystać do trenowania techniki, czy wyłącznie statystyk siły. Na razie nie wspomniano nawet nic o ewentualnej aplikacji, więc nie chcę na siłę zapewniać, że takowa będzie.

źródło: Adidas via engadget.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *