Adidas miCoach Smart Ball – inteligentna piłka do trenowania

27 Maj 2014

Za trochę ponad dwa tygodnie rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w Brazylii. Piłka nożna zawsze była topowym sportem na świecie, a dzisiejsze technologie ze sportem mają coraz więcej wspólnego. O ciekawych piłkach pisałem dwa razy. Pierwszym razem w kwestiach ładowania urządzeń przez gromadzenie energii z jej kopania, drugim razem, gdy Adidas zademonstrował model oficjalnej piłki Brazuca z wbudowanymi kamerkami GoPro. Tym razem do sprzedaży przed samym mundialem wchodzi model inteligentnej piłki miCoach Smart Ball.

Adidas już od dawna oferuje gadżety z serii miCoach. Przykładowo zegarek z czujnikami monitorującymi aktywność posłuży do motywacji i poprawy kondycji. Piłki do koszykówki z sensorami już pokazywano. Tym razem coś dla piłkarzy, czyli także i dla mnie. Najnowszy model będzie zbierał dane podczas treningu i również dostarczy nam danych do poprawy techniki lub prowadzenia statystyk. W środku piłki zmieszczono mnóstwo czujników. Informacje o tym jak piłka została kopnięta oraz z jaką siłą, wędruje bezprzewodo na nasz smartfon ze specjalną aplikacją mobilną.

Podobnie jak w przypadku czujników w nowoczesnych rakietach tenisowych, dane zostaną bardzo efektownie pokazane na wyświetlaczu telefonu. Znajdziemy trajektorię lotu, podkręcenie itp.  Wszystkie te dane posłużą do polepszenia techniki uderzeń oraz strzałów. Posłuży bardziej do indywidualnego treningu, w którym ćwiczymy kopnięcia w światło bramki w postaci rzutów wolnych, długie przerzuty, rzuty karne lub dośrodkowania. Podobnie jak w wielu innych propozycjach sportowych typu “smart”, w apce dla miCoach Smart Ball znajdziemy przeróżne propozycji wyzwań mających wydobyć z nas więcej.

Zabawa z piłką, technika uderzenia i kontrolowanie siły, to ważne aspekty gry obok wydolności. Zaangażowana będą również kamerka aparatu, pozwalająca nagrać wykonywane uderzenia. Jak zwykle znajdzie się i dzielenie się danymi przez portale społecznościowe – też zmobilizują przy konkurowania ze znajomymi.  Wszelkie zebrane dane możemy przechowywać w grafach i statystykach wewnątrz aplikacji i prowadzić analizę progresu. Znajdzie się też trochę nagrań do nauki sztuczek. Model inteligentnej piłki współpracuje z oprogramowaniem iOS od Apple i na razie tylko z nim. Piłka ma standardowy rozmiar 5, została przygotowana z trwałych materiałów (32 panele) i nie różni się wizualnie od innych piłek. Dopiero jej wnętrze robi różnicę.

Pliki z zapisem z czujników są transferowane przez Bluetooth 4.0 (potrzeba też iOS w wersji 7). miCoach Smart Ball można zamawiać online w sklepie Adidasa lub Apple i kosztuje 299$ (dostępna jest także w Europie – w Polsce w cenie 1229 zł). Osobiście jestem piłkarskim samoukiem, ale za moich czasów nie było takich usprawnień do pracy nad własną techniką, ba nie było nawet orlików… Mimo wszystko bardzo chętnie potestowałbym taką gałę na boju. Pamiętajcie, że piłkę trzeba co jakiś czas podładować.

źródło: adidas.com, store.apple.com, appstore.com via ubergizmo.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *