Wi-Fi EasyMesh – Internet Rzeczy lubi to!

15 Maj 2018

Wraz ze wzrostem liczby elementów Internetu Rzeczy wzrośnie zapotrzebowanie na sprawne połączenie i odpowiedni zasięg połączenia. Jest sporo protokołów, które pozwalają na komunikowanie się przedmiotów między sobą, ale najczęściej potrzebują one także dostępu do Internetu (nie tylko łączności między sobą). Ten śmiga głównie po WiFi. Niektórzy producenci oferują do swoich routerów repeatery zwiększające pokrycie budynku, ale WiFi Alliance chce wszystko jeszcze bardziej ułatwić i proponuje nowe Wi-Fi EaseMesh. Nowy standard tworzenie sieci nawet we współpracy routerów różnych producentów.

tekst alternatywny

Sieci typu mesh są z nami już od kilku lat. To one zwiększają zasięg, pozwalając na pracę na większych obszarach. Większość firm już od dawna pozwala na połączenie routerów ze swojej oferty, by rozszerzać łączność w naszych domach. Im większy budynek, tym takich punktów potrzebnych jest więcej. Teraz chcemy mieć dostęp do Internetu w każdym zakątku mieszkania, a rotuery nie są drogie, więc instalujemy ich często nieco więcej niż jeden (u mnie np. pracują dwa). Niestety potrzebne były dotąd urządzenia tej samej marki. Tu poratować ma EasyMesh, o ile się przyjmie.

Platforma Wi-Fi EasyMesh ma pozwolić na łączenie routerów różnych producentów, dając nam szansę na stworzenie sieci mesh bez większych ograniczeń. Jedna wielka sieć bezprzewodowa przy użyciu jednostek różnych marek. Oprogramowanie ma być też przyjazne użytkownikowi, upraszczając dodawanie kolejnych “węzłów” siatki. Część działań będzie zautomatyzowana. Nasze mobilne urządzenia będą same przełączać się między routerami (wartościowe w momencie przemieszczania się po mieszkaniu). Trzeba jednak na koniec dodać, że wszystkie te zalety dostępne będą tylko jeśli producenci wdrożą EasyMesh do swojej oferty. Czy będą tego chcieli? Po co zachęcać do zakupu produktów konkurencji?

Wi-Fi Alliance chce jednak, by firmy starały się zwiększać zadowolenie konsumentów. Czy polityka producentów będzie szła za sugestiami Wi-Fi? Mniejsi gracze chętnie wdrożą rozwiązanie. Czas pokaże co zrobią ci więksi. Może wciąż lepiej użyć mniejsze repeatery? Każdy zrobi co uważa. Fajnie jednak, że Wi-Fi zwiększa możliwości. Ciekawe co z kwestiami bezpieczeństwa (różni producenci, różny hardware, różny software).

źródło: wi-fi.org

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *