Niedawno pisałem o smart zamku Fido, który nie tylko ma wirtualne klucze w smartfonie, ale pozwala też na otwieranie drzwi przy użyciu czytnika palca. Dzięki temu wejście do mieszkania jest znacznie szybsze, gdyż weryfikuje właściciela praktycznie w momencie chwytania za klamkę. Xiaomi idzie krok dalej i proponuje inteligentny zamek ze skanerem twarzy. Technologie dostępu do kont znane ze smartfonów mogą niebawem strzec naszego domu i wpuszczać tylko rozpoznanych ludzi. Xiaoyang R5 prezentuje swoje możliwości na crowdfundingowej platformie Youpin.

Xiaomi Xiaoyang R5

Xiaomi Xiaoyang R5 – zeskanuje twarz

Skanery twarzy już dobrze znamy. Chronią (należy w to wierzyć) nasze urządzenia i zdecydowanie przyspieszają logowanie się do telefonu. Sporo z nich bazuje na czujnikach głębi, które mapują buzię, by potem rozpoznać ją w obrębie czujników/kamery. Xiaomi Xiaoyang R5 ma zaoferować coś na tej zasadzie w klamce do drzwi. No dobra, w klamie, bo jest naprawdę spora. Chiński producent ostro rozwija swoje smart wyposażenie, eksperymentując z kolejnymi koncepcjami. Czy potrzebujemy aż takich udogodnień przy wyjściu do wnętrza?

Prawdą jest, że otwieranie drzwi nie należy do skomplikowanych czynności, nie licząc powrotów po zakrapianych imprezach. Wyjęcie klucza z kieszeni i obrócenie go w zamku to w miarę szybka czynność. Paniom może zająć nieco dłużej z uwagi na torebkę. System 3D Sense ID oraz Sztuczna Inteligencja chcą skrócić wszystko to 0.6 sekundy, co łączy się jedynie w pojawieniu się w zasięgu skanera. Teoretycznie nie powinniśmy robić nic więcej, jak tylko podejść do drzwi i je pchnąć, gdyż technologie Xiaomi mają odblokować wszystko niemal w czasie rzeczywistym.

Xiaomi Xiaoyang R5

 

3D Sense ID zagwarantuje bezpieczeństwo

Co kwestiami bezpieczeństwa? Jak zabezpieczono smart zamek Xiaomi Xiaoyang R5? W końcu to będzie chyba interesowało każdego klienta najbardziej. 3D Sense ID ma gwarantować dokładność 0.0001%, nie pozwalając oszukać diod podczerwieni i kamerek. Sensory poradzą sobie ze zlokalizowaniem twarzy przez szerokokątny zasięg (wzrost między 130-200 cm). Nie przeszkodzą nawet ciemniejsze warunki świetlne. Wbudowany akumulator wytrzyma 5 miesięcy. Podejrzewam, że w razie wyczerpania się baterii jest alternatywny sposób wejścia.

Dzisiaj drzwi do domu można otwierać na kilka całkiem szybkich sposobów: e-kluczem w smartfonie, czyli zbliżeniowo, czytnikami linii papilarnych, specjalnymi kartami, PINami, a nawet bransoletkami i smart zegarkami. Było pewne, że wkrótce dojdzie tu skanowanie buzi. Obok skanera w R5 jest kilka z wymienionych: NFC, czytnik palca, apka lub PIN. Oczywiście ze zdalnym dostępem i pewnie dzieleniem się kluczami. Bardzo ważna w przypadku Xiaoyang R5 jest kompatybilność gadżetu z Mi Home od Xiaomi („Works with Mijia”), czyli platformą smart home. Umożliwi to włączenie zamka w sceny. Zbudujemy dzięki temu pełną automatykę, uwzględniając inne serwisy integrujące się z siecią. Urządzenie ma kosztować trochę ponad 350$ (2499 juanów). Zadebiutuje w październiku. Już zebrał kilka razy więcej środków niż zakładali twórcy akcji. Aż dziw bierze, że zabrakło dzwonka i kamerki do video przekazu…

źródło: xiaomiyoupin.com.